Օրը համեմված էր շնորհավորանքներով ու մաղթանքներով
Մարզկենտրոնի Գարեգին Նժդեհի հրապարակում մայիսի 9-ին զինվորական փողային նվագախումբի հնչեցրած քայլերգերը տոնական տրամադրություն էին հաղորդում մայիսյան եռատոնին՝ Մեծ հայրենականում գերմանական ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 73-րդ տարեդարձին, բերդաքաղաք Շուշիի գրավման եւ Արցախի պաշտպանական բանակի հիմնադրման 26-րդ ամյակներին: Հանդիսության մասնակիցները տոնախմբության էին ներկայացել Մեծ հայրենականի մասնակից իրենց հարազատների լուսանկարներով: Դպրոցականների ձեռքերին Արցախյան գոյամարտում ընկած ազատամարտիկների լուսանկարներն էին: Մասնավորապես, Կապանի № 5 հիմնական դպրոցի աշակերտները հրապարակում էին իրենց կրթօջախի՝ Արցախյան գոյամարտում զոհված շրջանավարտների լուսանկարներով:
Ոստիկանության Կապանի բաժնի հերթապահ մասի ավագ տեսուչ Դավիթ Գրիգորյանի ձեռքին պապի՝ Երվանդ Գրիգորյանի լուսանկարն էր՝ Վերին Խոտանան գյուղից: 1941-ին մեկնել է գործող բանակ, կռվել Նովոռոսիյսկում, Կերչում՝ որտեղ 1943-ին վիրավորվել է. անդամահատել են ոտքը: Արժանացել է մի շարք մեդալների: Վախճանվել 2015-ին: Դավիթը պատմում է նաեւ, որ 2016-ի մայիսի 9-ին ինքը պապի նկարով Սանկտ-Պետերբուրգում՝ Նեւայի պողոտայում մասնակցել է անմահների գնդի երթին:
Մինչեւ Բաղաբուրջի հուշահամալիր բարձրանալը հանդիսության մասնակիցները, Մեծ հայրենական պատերազմի` տակավին ողջ մնացած սակավաթիվ մասնակիցները ծաղիկներ դրեցին Խորհրդային Միության հերոս Հունան Ավետիսյանի հուշարձանին: Երկրորդ աշխարհամարտի վետերաններից, ով այդ օրը եկել էր հարգելու մարտի դաշտում ընկած իր զինակիցների հիշատակը, Աշոտ Դավթյանն էր: Գործող բանակ է զորակոչվել 1942-ին: Կռվել է Թամանյան դիվիզիայի շարքերում, Հյուսիսային Կովկասի նախալեռներից հասել է մինչեւ Բեռլին, պարգեւատրվել՝ «Կարմիր աստղի», Փառքի երկրորդ աստիճանի շքանշաններով, «Արիության համար», «Կովկասի պաշտպանության համար» եւ այլ մեդալներով: Հունան Ավետիսյանի հետ մի գնդում է եղել:
Տոնախմբությունը շարունակվեց Բաղաբուրջի հուշահամալիրում, Մեծ հայրենականում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ հարգանքի տուրք մատուցվեց ընկածների հիշատակին: Հանդիսության մասնակիցներ եղան նաեւ Արցախյան գոյամարտում ընկած ազատամարտիկների հուշահամալիրում՝ ծաղիկներ դնելով նրանց շիրիմներին: Օրվա խորհրդին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներ տեղի ունեցան Գորիսում, Սիսիանում, Մեղրիում, Քաջարանում եւ մարզի գյուղական բնակավայրերում: Օրը համեմված էր հաղթանակի տոնին նվիրված շնորհավորանքներով եւ խաղաղության մաղթանքներով: