«Պետք է կարողանանք առաջ գնալ այս թեմայի շուրջ շատ արագ». Սեժուրնեն՝ խաղաղության պայմանագրից
Մինչ Երևանը վերահաստատում է խաղաղության պայմանագրի արդեն համաձայնեցված կետերը ստորագրելու պատրաստակամությունը, Փարիզը հույս է հայտնում, որ Բաքուն նախքան նոյեմբերին կայանալիք COP 29-ը կապացուցի, որ ցանկանում է հասնել խաղաղության։
«Հայաստանը ցանկանում է խաղաղություն, Ֆրանսիան ցանկանում է խաղաղություն, միջազգային հանրությունը ցանկանում է խաղաղություն, և քանի որ Ադրբեջանը շուտով կհյուրընկալի COP 29-ը, նրա պատասխանատվությունն է ցույց տալ, որ անկեղծորեն ցանկանում է հասնել այդ խաղաղությանը նախքան COP 29-ը։ Կարծում եմ, որ պետք է կարողանանք առաջ գնալ այս թեմայի շուրջ շատ արագ», - հայտարարեց երեկվանից Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն։
Նա այսօր առանձնազրույցներ է ունեցել նախ Հայաստանի արտգործնախարարի, ապա վարչապետի հետ։ Ըստ կառավարության հաղորդագրության` Սեժուրնեի հետ հանդիպմանը Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը ցանկանում է ամրապնդել իր ինքնիշխանությունը, անկախությունն ու պետականությունը և այդ ճանապարհին բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի աջակցությունը։
Մինչ այդ ֆրանսիացի նախարարը Արտգործնախարարության ճեպազրույցում վերհաստատեց՝ Փարիզն աջակցում է Երևանի ու Բաքվի միջև հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որը կհաստատի արդար ու կայուն խաղաղություն։ Նույն սկզբունքները, ըստ Սեժուրնեի, պետք է լինեն նաև դելիմիտացիայի գործընթացի հիմքում։
«Պայմանագիր, որ կհարգի սուվերենությունը, երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը։ Սա Ալմա-Աթայում 1991 թվականին ստորագրված փաստաթղթի ամբողջ իմաստն է, և Պրահայում 2022 թվականին քաղաքական հանրությանն այս նույն գաղափարն է ներկայացվել», - հավելեց նա։