Փաստաբան Արշավիր Խալափյանի վերջնական արդարացումը, կարծեք, ուրվագծվում է
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը 2016թ. հունիսի 24-ին ընդունած որոշմամբ բեկանել է Արշավիր Խալափյանի վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200-րդ հոդվածի 3-րդ մասով Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2015թ. մայիսի 5-ի դատավճիռը ու այն օրինական ուժի մեջ թողնելու մասին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2015թ. օգոստոսի 4-ի որոշումը եւ գործն ուղարկել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Հիշեցնենք, որ սույն պատմությունը սկսվել էր դեռեւս 2014թ. մայիս ամսին, երբ փաստաբան Արշավիր Խալափյանի հանդեպ քրեական հետապնդում սկսվեց Աշոտ Կույումջյանի եւ Սարմեն Սարգսյանի հաղորդումների հիման վրա:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2015թ. մայիսի 15-ին կայացրել էր մեղադրական դատավճիռ, որի համաձայն Արշավիր Խալափյանը մի դրվագով մեղավոր էր ճանաչվել, մյուս դրվագով՝ արդարացվել:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանը 2015թ. օգոստոսի 4-ին մերժել է վերաքննիչ բողոքները եւ ուժի մեջ թողել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը, որից հետո գործն ուղարկվել է ՀՀ վճռաբեկ դատարան (վճռաբեկ բողոքները կազմել էին ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը եւ փաստաբան Արմինե Ֆանյանը):
Գործի մանրամասներին ծանոթանալու համար ներկայացնում ենք սույն քրեական գործի համարը՝ ՍԴ/0195/01/14: