Պատերազմում մոբիլությունը բանակի ամենամեծ խնդիրներից մեկն էր. շատ դեպքերում զոհեր ենք ունեցել տեղաշարժվելիս. Փաշինյան
44-օրյա պատերազմն ապացուցեց, որ մոբիլությունը բանակի ամենամեծ խնդիրներից մեկն է, թե ինչ մեթոդներով ու ինչպես է տեղաշարժվում բանակը Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 27-ին, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Օրինակ,  44-օրյա պատերազմի ժամանակ գալիս էր ինֆորմացիա, որ ինչ-որ խումբ  ներթափանցել է ինչ-որ տարածք: Գնահատականն այն էր, որ 4-5 հոգանոց խումբ է, մեծ խնդիր չի: Բայց հետո պարզվում էր, որ այդ խումբը դժվար գտնելի է:  Հետո մինչեւ ՊԲ-ն զբաղվում էր այդ խմբի որոնմամբ, հայտնվում էր երկրորդ խումբը, հետո երրորդ, չորրորդ խումբը: Շարժումը լինում էր 4-5-10 հոգանոց խմբերով: պատերազմի ժամանակ արձանագրած ամենամեծ պրոբլեմներից մեկը այն էր, որ մեր բանակն իր շարժվելու մեթոդների մեջ պրոբլեմ ուներ՝ մեծ  մեքենաներ, մեծ խմբեր, մեծ տեսանելիություն: Ես գիտեմ, որ այդ բանավեճը մինչ օրս էլ կա: Մենք շատ դեպքերում զոհեր ենք ունեցել ոչ թե մարտում, այլ տեղաշարժվելիս»,-ընդգծեց Փաշինյանը: