Աշխարհահռչակ օսկարակիր ֆիլմում ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ միակ ճանապարհը նշվում է ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ. ԻՆՉՈՒ՞
Բոլոր փրկության ճանապարհները բերում են Հայաստան: Ու բնավ էլ պատահական չէ, որ «Միակ ելքը Հայաստանն է» արտահայտությունը հասել է համաշխարհային կինոարտադրություն. դեռ Աստվածաշնչում է Հայաստանը ներկայացվում որպես  փրկության օրրան:
Հիմա էլ այդ մասին կարելի է լսել համաշխարհային աստղերի շուրթերից ու մեծ հեղինակություն վայելող հեղինակների կողմից:
52 լեզվով թարգմանված և 19 միլիոն օրինակով հրատարակված Դեն Բրաունի ժամանակակից թրիլլերը՝ «Ինֆեռնո»-ն շատ շատերին է հայտնի. նրանք, ովքեր չեն կարդացել գիրքը, ապա գոնե լսած կլինեն դրա մասին կամ դիտած կլինեն ֆիլմը:
Ձեզ համար երևէ բացահայտում կլինի, որ աշխարհահռչակ այս ֆիլմում որպես փրկության ճանապարհ նշվում է Հայաստանը:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը Օսկարի կրկնակի դափնեկիր Թոմ Հենքսն է, ով մարմնավորում է Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր Ռոբերտ Լենգդոնին: Ֆիլմում նա մեկն է աշխարհի ամենախելացի մարդկանցից, ով, օգտագործելով իր խելքն ու հնարավորությունները, փրկում է մարդկությանը կործանումից:
Լենգդոնի խաղաղ կյանքը կարճ է տևում, մի օր նա արթնանում է Ֆլորենցիայում գտնվող հիվանդանոցներից մեկում՝ ուղեղի կաթվածով ու տեսիլքներով: Նա անցյալից ոչինչ չի հիշում ու դժվարությամբ է կարողանում անջատել իրականությունը մղձավանջներից:
Հիշողության վերականգնման հարցում պրոֆեսորին  օգնում է բժկուհի Սիեննա Բրուկսը, ով էլ նրա հետ անցնում է հետագա փորձությունների միջով:
Հերոսներն անցնում են հանելուկներով ու փնտրտուքներով լի ուղի, և հենց այդ ճանապարհին է, որ նրանք անցնում են Հայաստանով:
Հեղինակը քաջատեղյակ է Հայաստանի մասին ու  հստակ դիրքորոշում ունի հայ ժողովրդի նկատմամբ. մի առիթով խոսելով հայ և թուրք ժողովուրդների փոխհարաբերությունների մասին՝ նա ասել է.
«Քանի որ թուրքերի էթնիկ հոգեբանությունը ցածր մակարդակի վրա է, նրանց մոտ ձևավորվել է ատելություն նաև մյուս էթնոսների նկատմամբ, որոնք իրենց պատմամշակութային զարգացումներով առավել բարձր են իրենցից:
Մասնավորապես, թուրքերի կողքին ապրող հայերը նրանց մշտապես հիշեցնում են իրենց ոչ լիարժեքության մասին, ու այս դեպքում ագրեսիան դառնում է այդ ոչ լիարժեքությունը  դուրս հանելու միակ մեխանիզմը»: