«Պետք է անհապաղ դադարեցնել կրակը»․ Պուտինը ԼՂ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունները «ողբերգություն» է անվանել
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը ողբերգություն է անվանել, որի համար ՌԴ-ում շատ են անհանգստանում։ Այս մասին նա ասել է լրագրող Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում։ Զրույցի մի հատված ցուցադրվել է չորեքշաբթի «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում։
«Մենք շատ ենք անհանգստանում, որովհետև և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը, և՛ Լեռնային Ղարաբաղը,- բոլորը այս տարածքներում ապրում են մեզ համար ոչ օտար մարդիկ»,- ասել է նա՝ ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերջին իրադարձությունները գնահատելու խնդրանքի, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Պուտինի խոսքով, Ռուսաստանը հույս ունի, որ հակամարտությունը կդադարի, բայց եթե մոտ ժամանակներս այն վերջնականապես չլուծվի, կողմերին ամեն դեպքում անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ դադարեցնել կրակը:
«Մենք հույս ունենք, որ մոտ ժամանակներս այդ հակամարտությունը կդադարեցվի։ Բայց եթե այն վերջնականապես չավարտվի, դատելով ամեն ինչից, այն դեռ հեռու է, համենայնդեպս, մենք կոչ ենք անում, և ես ևս մեկ անգամ ուզում եմ ասել այդ մասին, կոչ ենք անում դադարեցնել կրակը, և որքան հնարավոր է շուտ պետք է դա անել», - հայտարարել է Պուտինը:
Ռուսաստանի նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի ղեկավարությունը դաշնակցային պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ հարցեր չունի Ռուսաստանի հետ։
«Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, մենք Հայաստանի առջև որոշակի պարտավորություններ ունենք այդ պայմանագրի շրջանակներում։ Բայց մարտական գործողությունները, ցավոք, շարունակվում են մինչ օրս: Դրանք ընթանում են ոչ Հայաստանի տարածքում», - ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանի կողմից այդ պայմանագրի շրջանակներում իր պայմանագրային պարտավորությունների կատարման մասին կասկած չի կարող լինել:
«Մենք միշտ կատարել ենք, կատարում և կատարելու ենք մեր պարտավորությունները», - ասել է նա՝ նկատելով, որ Հայաստանի վարչապետի հետ մշտական աշխատանքային շփման մեջ է: «Հայաստանի ղեկավարության մոտ Ռուսաստանի կողմից իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման որակի վերաբերյալ ոչ մի հարց չի առաջանում»,- ասել է ՌԴ նախագահը: