Պետք է միջոցներ ձեռնարկել` հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ ավելի մեծ վերահսկողություն սահմանելու համար. վարչապետ
Կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ ավելի մեծ վերահսկողություն սահմանելու համար, այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ընդգծելով, որ հանքարդյունաբերությունն այսօր տնտեսական աճի հիմնական լոկոմոտիվն է, վարչապետն ասաց՝ տնտեսական աճի այդ մոդելը որևէ կերպ չի կարող ընդունելի համարվել։
«Փաստն այն է, որ հանքարդյունաբերությունն այսօր մեր տնտեսական աճի հիմնական լոկոմոտիվն է և մեր կառավարությունը բազմիցս արձանագրել է, որ տնտեսական աճի այդ մոդելը որևէ կերպ չի կարող ընդունելի համարվել և մեր կառավարության կարևորագույն խնդիրներից է փոխել տնտեսական աճի այդ մոդելը ոչ միայն այն պատճառով, որ խոսքը տվյալ դեպքում վերաբերում է մեր ընդերքի վաճառքին, այլև այդ ընդերքի վաճառքից գեներացվող գումարների արդյունքում ձևավորված տնտեսական աճը ներառող չէ, այսինքն՝ այդ տնտեսական աճի ազդեցությունն իրենց վրա չեն զգում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները», - ասց վարչապետը՝ շարունակելով. - «Մյուս կողմից մենք իհարկե պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկենք՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ ավելի մեծ վերահսկողություն սահմանելու համար, հանքարդյունաբերությունն ավելի որակյալ և պատասխանատու դարձնելու համար և այնպիսի շահագործման կանոներ հաստատելու համար, որ հանրությունն իսկապես զգա, որ ազգային այդ հարստությունն օգտագործվում է այնպես, որ դրանից պետությունը և հանրությունը ստանում են այնքան օգուտներ, ինչքան պետք է իրականում ստանան»։