Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Գորիսում մասնակցել է Հայոց բանակի օրվան նվիրված միջոցառումներին
Հունվարի 28-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Գորիսում մասնակցել է Հայոց բանակի օրվան նվիրված տոնակատարություններին։ Արդարադատության նախարար Ռուստամ ԲադասյանիՇրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ ԳրիգորյանիԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ մասին Տիգրան Ավինյանը ծաղիկներ է զետեղել Արցախյան պատերազմում զոհվածների հուշարձանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, տոնական օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում փոխվարչապետը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձովորումմասնավորապեսնշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի սպաներ և զինվորներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է շնորհավորել բոլորիս Հայոց բանակի ստեղծման 28-ամյակի կապակցությամբ և ձեզ հետ միասին նշել այս տոնը։
Չնայած մեր բանակի ստեղծման շատ բարդ պայմաններին՝ հայ ժողովուրդը պատվով ու հաղթանակով դուրս եկավ փորձությունից և ստեղծեց հզոր ու մարտունակ զինված ուժեր։ Այսօր հայոց բանակը ոչ միայն պետական  ամենակայացած ինստիտուտներից մեկն էայլև հայ ժողովրդի անվտանգության հուսալի երաշխավորը։
2018թԹավշյա հեղափոխության և դրա արդյունքում Հայաստանում  մեկնարկած բարեփոխումների ազդեցությունըկարծում եմառաջինը զգացել է հենց բանակը։ Հենց սկզբից զինված ուժերը եղել են հանրապետության քաղաքական ղեկավարության անմիջական ուշադրության ներքո։ Առաջին բարեփոխումները սկսեցինք  բանակից՝ զինվորների կենսապայմանների բարելավմանանհրաժեշտ կենցաղային պարագաների ապահովմանսննդի համակարգի արմատական փոփոխման գործնական միջոցառումներով։
Այսօր քայլ առ քայլ և հետևողականորեն իրականացնում ենք բոլոր զորամասերում բարձրորակ և այլընտրանքային սննդի ապահովման մեխանիզմներ ներդնելու քաղաքականությունորը ոչ միայն երաշխավորում է զինվորի առողջությունըայլև ինքնին հանդիսանում է համակարգային բարեփոխում։ Այս ընթացքում Հայաստանի իշխանությանը հաջողվեց նաևինչպես օրերս վերահաստատեց վարչապետըազատել մեր պետությունն ու ժողովրդին «80-ականների զենքի» բարդույթից։ Այն ռազմական գնումներըորոնք իրականացրել է Հայաստանի կառավարությունը 2018թ.-ից մինչ օրսանհնար է գերագնահատել։
Ձեռք բերված նոր զինատեսակները թե՛ քանակիթե՛ որակի տեսանկյունից խիստ կարևոր փոփոխություն են մտցնում ռազմական հավասարակշռության մեջ՝ թույլ տալով Հայաստանին ավելի վստահ պաշտպանել սեփական ազգային շահը։ Ժամանակակից պահանջներին համապատասխան ռազմատեխնիկայի հետ միասին՝ Հայաստանը վերանայում է նաև իր պաշտպանական դոկտրինը՝ հարևան երկրի ռազմատենչ հռետորաբանությանն ու գործողություններին արձագանքելով համարժեքորեն։
Այս տոնական առիթը օգտագործելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր բոլոր զինծառայողների ծնողներին ու ընտանիքներին։ Այսօր հատկապես նրանց շնորհավորելու օրն էորովհետև հենց նրանց անձնվիրությունը ու հայրենիքի հանդեպ սերը անհնար է պարզապես նկարագրել բառերով։ Առավել քան համոզված եղեքոր Հայաստանի կառավարությունը հնարավոր ամեն քայլ ձեռնարկում է՝ ձեր հոգսը թեթևացնելումտահոգությունները փարատելու և ծառայության ժամկետի ավարտին ձեր որդիներին պատվով տուն վերադարձնելու ուղղությամբ։
Զինված ուժերի հարգարժա՛ն ներկայացուցիչներ,
Ձեր անկոտրում կամքըարիությունն ու ռազմական հմտությունը մեր ժողովրդի խաղաղ քնի ու ստեղծագործ աշխատանքի հիմնական երաշխիքն են։  Ձեր բազկի ուժով են կերտվել մեր հաղթանակներըձեր քաջության շնորհիվ է սասանվել հակառակորդը և ձեր խոհեմությամբ են անառիկ պահվել մեր երկրի սահմանները։
Վերստին շնորհավորելով ձեզ տոնի կապակցությամբ՝ մաղթում եմ խաղաղ ծառայությունուժ և եռանդ հայրենիքի պաշտպանության պատասխանատու գործում։
Փա՛ռք Հայաստանի Հանրապետությանըփա՛ռք հայ ժողովրդին»։