Այսօր ՀՀ Սահմանադրության օրն է:
Սահմանադրությունը համարվում է երկրի օրինականության բարձրագույն խորհրդանիշը, որը մեծ ճանապարհ է անցել նաև փոփոխությունների միջոցով:
Սահմանադրությունն այն հիմնարար փաստաթուղթն է, որը որպես մեր անկախության և հետագա զարգացման երաշխիք, արդեն 30 տարի է իրավունքի գերակայության, օրինականության, արդարության և ժողովրդի իշխանության վրա հիմնված արժեհամակարգի գրավականն է մեր երկրում։
Այն, զատում է թույլատրելին անթույլատրելիից, ուրվագծում այն իրավական դաշտը, որին ենթակա են նաև մեր բարոյական օրենքները:
Սահմանադրությունը և ժողովրդի կամքը փոխկապակցված են իրար: Այսօր ժողովուրդն է իր կյանքի, պետության զարգացման օրակարգի լիարժեք ձևավորողը և այդ օրակարգը պետք է զերծ լինի զգացմունքի գերակայությունից և կյանքի կոչվի Սահմանադրության նկատմամբ հարգանքի հենքի վրա` որպես ազատ, ժողովրդավարական և իրավական երկրի գրավական:
Հայաստանի Սահմանադրությունը Հայաստանի իրավական համակարգի հիմքն է` երկրի հիմնական և մայր օրենքը, որին պետք է համապատասխանեն մյուս բոլոր օրենքներն ու իրավական ակտերը։ Սահմանադրությունը նաև արժեքաբանական-գաղափարական փաստաթուղթ է, որը սահմանում է հասարակության կազմակերպման ամենահիմնական սկզբունքները, որոնց գործնական կիրառմանը և ամրապնդմանը պետք է ձգտի պետությունը։
Շնորհավորում եմ հուլիսի 5-ի` ՀՀ Սահմանադրության ընդունման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Պահենք և պահպանենք, ինչպես նաև հարգանքով մոտենանք մայր օրենքին։