Քաջարա՛ն, հոբելյանդ շնորհավոր
Այս տարի հոբելյանական էր Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի և նույնքան հոբելյանական  Քաջարան համայնքի համար: Լրացել է քաղաքի 65-րդ տարեդարձը: Քաղաքի տոնին նվիրված միջոցառումների շարքը սկսվեց կենտրոնական հրապարակից՝ հյուրերի դիմավորումով, ովքեր եկել էին արտերկրից, մայրաքաղաքից և մարզի տարբեր համայնքներից:
Նախևառաջ հյուրերը և հանդիսության մասնակիցները հարգանքի տուրք մատուցեցին Արցախյան պատերազմում զոհվածների հիշատակին՝ այցելելով հուշահամալիր:
Հաջորդ հանգրվանը Քաջարան խոշորացված համայնքի Լեռնաձոր գյուղն էր, որտեղ տեղի ունեցավ բնակավայրի կենտրոնական պուրակի հանդիսավոր բացումը:
Օրեցօր բարեկարգվում է քաղաքը, մարդկանց համար ստեղծվում են ապրելու, հանգստանալու բարեհարմար պայմաններ: Խաղահրապարակների հանդիսավոր բացում տեղի ունեցավ Շիրվանզադեի և Բակունցի փողոցներում:
Օրվա գլխավոր իրադարձությունը Քաջարանի մշակույթի պալատում էր, որտեղ փողային նվագախումբը տոնական մեղեդիներ էր հնչեցնում: Պալատի համերգասրահում հանդիսավոր նիստը սկսվեց Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանի բարեմաղթանքի խոսքով ու աղոթքով:
Քաջարանի տարեդարձի առթիվ բարեմաղթանքի խոսքեր հնչեցրին Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի  գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլիյը, Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը և ուրիշներ: Այնուհետև եղան պարգևատրումներ: Ռոման Խուդոլիին շնորհվեց «Քաջարանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում: Տարբեր բնագավառներ ներկայացնող քաջարանցիներ արժանացան շնորհակալագրերի, հուշանվերների և դրամական պարգևների:
Պալատի ճեմասրահում հյուրասիրություն էր կազմակերպվել, մարդիկ մի գավաթ խմիչքով շնորհավորում էին միմյանց, մտքեր փոխանակում:
Այնուհետև քաջարանցիները Լեռնաձոր գյուղում դիտեցին «Ցանկապատ» ներկայացումը (Ստեփան Զորյանի համանուն պատմվածքի մոտիվներով, պրոդյուսեր՝ Հայկ Խանզադյան, բեմադրությունը և սցենարը՝ Տիգրան Գյուլումյանի):
Քաջարանի հոբելյանական տարեդարձին նվիրված հյուրասիրություն էր կազմակերպվել քաղաքի կենտրոնական հատվածում, այնուհետև շքահամերգ էր (գալա համերգ) և տոնական հրավառություն: