Քաջարանի մշակույթի պալատում նշվեց Գրադարանավարի օրը
Հայաստանի Հանրապետությունում հոկտեմբերի 7-ը պաշտոնապես նշվում է որպես «Գրադարանավարի օր»: Գրադարանը միշտ եղել է գիտելիքի պահապան, մշակույթի և մտքի կենտրոն: Այնտեղ մենք գտնում ենք ոչ միայն գրքեր, այլ նաև գաղափարներ, հորիզոններ և ինքնակատարելագործման հնարավորություն։
Այս անգամ մեզ հյուր էին եկել Քաջարանի թիվ մեկ միջնակարգ դպրոցի 6-րդ դասարանի սաները ՝ դասղեկ Անի Քյարունցի գլխավորությամբ։
Մեզ միավորել էր աշխարհի ամենասիրված գրքերից մեկի՝ Անտուան դը Սենտ-Էքզյուպերիի «Փոքրիկ իշխանի» քննարկումը։
Գիրքը առաջին անգամ հրատարակվել է 1943 թվականին,բայց մինչ օրս շարունակում է հմայել և հուզել թե՛ մեծերին, թե՛ փոքրերին՝ մեզ հիշեցնելով, որ ամենակարևորը աչքին անտեսանելի է, իսկ մարդկային սրտում կա մի մաքրություն, որը չի կորցնում իր արժեքը։
Քննարկումն անցավ շատ զվարթ ու հետաքրքիր ,քանի որ այս անգամ ներառել էինք նաև թեմայի վերաբերյալ խմբային աշխատանքներ,որոնք երեխաները կատարեցին մեծ ոգևորությամբ։
Գովելի է այն փաստը , որ այս տարիքում երեխաները կարողանում էին գրագետ ու գեղեցիկ խոսք կազմել և ազատ ելույթ ունենալ։
Թող այս հանդիպումը դառնա նոր ազդակ՝ ընթերցանության մշակույթը տարածելու, միմյանցից սերտելու և նորանոր միջոցառումներ միասին անցկացնելու համար։