Քաղաքական ուժերի նախընտրական հոլովակները. ինչ մեսիջներ են նրանք հղում ընտրողին
ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին 11 քաղաքական ուժ երեկվանից մտել է քաղաքական պայքարի մեջ և ներկայացրել իր նախընտրական տեսահոլովակները, բացի 2 ուժից:
«Եթե մտահոգ ես, ընտրիր հանրապետականին» կարգախոսի ներքո ՀՀԿ-ն ներկայացրել է 2 նախընտրական տեսահոլովակ: Անիմացիոն տեսահոլովակներից մեկը՝ վերնագրված «Սև և սպիտակ» ներկայացնում է իշխանության և ընդդիմության հավասարակշռության անհրաժեշտության մասին: «Հավասարակշռենք, որ երկիրը չգլորվի անդունդը»,-նշում է ՀՀԿ-ն:
Մյուս տեսանյութը վերնագրվել է «Մեզ ասում են, որ մենք սև ենք...
Գրենք պատմությունը սևով սպիտակի վրա» ։
Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը «Հավատարիմ հողին ու հային» կարգախոսով տեսանյութում հակիրճ ներկայացնում է ծրագրային դրույթները. «Հողը, որ պետք է մշակվի, հողը որ պետք է բնակեցվի, հողը, որ պետք է պաշտպանվի, հողը, որ չպետք է զիջվի, հողը, որ պետք է ազատագրվի, հողը, որ միացյալ Հայաստանն է... »
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը «Երջանիկ երկիր, Լուսավոր Հայաստան!» վերնագրով քարոզչական հոլովակ է ներկայացրել:
Բացի այդ, նաև թեկնածուների տեսաուղերձով հոլովակ կա:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական առաջին հոլովակում ասվում է, որ Հայաստանը պետք է դառնա 21-րդ դարի հզոր երկիր: «Հայաստանը պետք է ունենա հզոր տնտեսություն, արժանապատիվ կյանքով ապրող քաղաքացի։ Հայաստանը պետք է բարգավաճի, և դա դեպի երազանք տանող միակ ճանապարհն է․․․»,- մասնավորապես ասվում է նախընտրական հոլովակում:
«Մենք» դաշինքի նախընտրական տեսահոլովակը «Մենք ենք եկել, եկել ենք կանգնել ձեր դիմաց» վերնագրով ռոք երգով տեսահոլովակ է:
«Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության նախընտրական հոլովակը «Ապագան ՔՈնն է» կարգախոսով թեկնածուներից մեկի կողմից ներկայացված հիմնարար դրույթներն են, ըստ որի՝ «Հայաստանի քաղաքացին չպետք է լինի քաղաքականության սպառողը։ Հայաստանի քաղաքացին պետք է քաղաքականության որոշողն ու թելադրողը լինի»։
Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ կուսակցությունն իր նախընտրական տեսահոլովակով առաջարկում է «միասին կառուցել այնպիսի Հայաստան, որտեղ աղքատներ չլինեն»:
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը նոր իրավիճակ, նոր լուծումներ կարգախոսով է մտել քաղաքական պայքարի մեջ, սակայն նախընտրական հոլովակ չի ներկայացրել:
«Օրինաց երկիր» կուսակցության քարոզչական տեսանյութով տեսաուղերձ է հղում կուսակցության ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը, ով նշում է. «Մենք գտնում ենք, որ «Օրինաց Երկիր»-ը ի զորու է ներկայացնել ուժեղ ու մրցունակ»:
Քարոզարշավի արդեն երկրորդ օրը նախընտրական տեսահոլովակներ չեն ներկայացրել «Իմ քայլը» և «Սասնա ծռեր»: