ՌԴ-ի հետ ամուր տնտեսական կապերով կապված ենք, չնայած կան տարաձայնություններ արտաքին քաղաքական որոշ հարցերում. Արարատ Միրզոյան
31.10.2024 11:03
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի կարծիքով՝ առաջիկայում հնարավոր կլինի համաձայնության գալ խաղաղության պայմանագրի «ևս մեկ-երկու ձևակերպումների շուրջ, որից հետո արդեն պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման»։
«Հիմա մենք ունենք ըմբռնում այն մասին, որ կա ևս մեկ-երկու ձևակերպում, որոնց շուրջ աշխատանքները կշարունակենք, սա էլ բանակցային նորմալ գործընթաց է։ Ինձ վերջերս ԱԺ-ում մեղադրեցին հաճախ զգուշավոր լավատեսություն հայտնելու մեջ։ Բայց չեմ կարող չօգտագործել այս բառերը։ Պետք է զգուշավոր լավատեսություն հայտնեմ այն մասին, որ մոտ ապագայում մեզ կհաջողվի համաձայնության գալ այդ մեկ-երկու ձևակերպումների շուրջ, որից հետո արդեն պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման»,- հոկտեմբերի 31-ին ԱԺ-ում 2025-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարել է Միրզոյանը։
Հայաստանի կառավարաթյան պնդմամբ՝ խաղաղության պայմանագրի նախագծի 16 հոդվածից 13-ն ամբողջությամբ համաձայնեցված են, 3-ը՝ մասնակի։ Բաքուն մի քանի անգամ մերժել է արդեն համաձայնեցված հոդվածներով պայմանագիրը ստորագրելու Երևանի առաջարկը։ Ադրբեջանական կողմը նշում է, թե Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը, որում, ըստ իրենց, տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ։
Արարատ Միրզոյանը Սահմանադրություն փոխելու ադրբեջանական թեզը համարում է «կատարելապես անհիմն», ինչն ապացուցվեց նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշմամբ։
ԱԳՆ ղեկավարը «դրական մթնոլորտ» է տեսնում նաև տարածաշրջանի հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հարցում․ «Մենք ադրբեջանական կողմին առաջարկներ ենք փոխանցել, որոնք ըստ էության կիսապաշտոնական կերպով ողջունվել են։ Սա ասում եմ՝ ցույց տալու, որ այստեղ ևս որոշակի դրական մթնոլորտ կա։ Մենք առաջիկայում կշարունակենք ադրբեջանական կողմի հետ աշխատանքները նաև ապաշրջափակման հարցում»։
Մինչ բյուջեի քննարկմանը մասնակցելը, Միրզոյանը, լրագրողների հարցերին ի պատասխան, ասել է, որ դեռ որոշում չկա Բաքվում կայանալիք COP-29-ին մասնակցելու վերաբերյալ։