ՌԴ-ն պատրաստ է խորհրդակցել ՀՀ- հետ՝ քննարկելու «Թրամփի երթուղու» պարամետրերը և Մոսկվայի հնարավոր մասնակցությունը․ ՌԴ ԱԳՆ
16.12.2025 11:18
Ռուսաստանը պատրաստ է «Թրամփի երթուղի» նախաձեռնության պարամետրերի և Ռուսաստանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ խորհրդակցել Երևանի հետ․ РИА Новости-ի հետ զրույցում նշել է Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
«Հայ-ամերիկյան նախագծի մանրամասները դեռ պետք է ուսումնասիրվեն։ Մենք պատրաստ ենք խորհրդակցել մեր հայ գործընկերների հետ՝ քննարկելու ինչպես նախաձեռնության պարամետրերն, այնպես էլ Ռուսաստանի հնարավոր մասնակցությունը»,- նշել է նա։
Կալուգինը հավելել է, որ «դրա համար կան բավարար հիմքեր»։ «Ըստ էության, մենք դիտարկում ենք եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում համաձայնեցված երթուղու մի հատված»,- բացատրել է նա։
«Մեր ընկերությունը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղիները», որը «Ռուսական երկաթուղիների» դուստր ձեռնարկություն է, ունի Հայաստանի երկաթուղային ցանցի կառավարման կոնցեսիա։ Տարածաշրջանն օգտագործում է ռուսական երկաթուղային գծերը», – նշել է Կալուգինը։ Նրա խոսքով՝ «ճանապարհը»,  մեծ մասամբ, կանցնի ՌԴ սահմանապահների պատասխանատվության տարածքով։
«Պետք է հաշվի առնել նաև Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը։ Ակնհայտ է, որ մեր գործընկերները չեն կարող առանց Ռուսաստանի»,- եզրափակել է նա։