Ռուս խաղաղապահներն Արցախում վերականգնում են Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանները
Ռուս խաղաղապահների նախաձեռնությամբ Արցախում իրականացվում են Հայրենական մեծ պատերազմի զինվորներին նվիրված հուշարձանների բարեկարգման աշխատանքներ: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունը։
Աշխատանքներն իրականացնում են Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները՝ համագործակցելով Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջանների վարչակազմերի հետ:
«Նորագյուղ բնակավայրում, որտեղ էլ այս վեհ առաքելությամբ ժամանել են Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները, անցյալ դարի 60-ականներին հուշարձան էր կանգնեցվել: Այս գյուղից ռազմաճակատ մեկնած ավելի քան 90 տղամարդիկ իրենց կյանքն են տվել հանուն խորհրդային ժողովրդի ազատության: Ռուս խաղաղապահները Նորագյուղի բնակիչների հետ միասին ցանկապատը վերականգնելու և ներկելու, տարածքը մաքրելու և հենց հուշարձանը մաքրելու աշխատանքներ են իրականացրել», – նշվում է հաղորդագրությունում:
Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի ղեկավար Իգոր Սիվակովը հայտնել է, որ գաղափարը ծնվել է այն պատճառով, որ ԼՂ տարածքում գտնվող մի շարք հուշարձաններ վերականգնման կամ վերանորոգման կարիք ունեն։
ՌԴ ՊՆ-ն նաև հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ, Հումանիտար արձագանքման կենտրոնը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հաշվառել է 58 հուշարձան՝ նվիրված 1941-1945թթ. ռազմաճակատում զոհված զինվորներին: Մինչև օրս բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել դրանցից 29-ի վրա: