Ռուս-թուրքական հարաբերությունները մի կողմից սեփական շահերի պաշտպանության, մյուս կողմից՝ տարածաշրջանում և աշխարհում կայունության ապահովման միջև հավասարակշռության եզակի օրինակ են. ՌԴ ԱԳՆ
03.06.2025 17:13
Ռուս-թուրքական հարաբերությունները մի կողմից պրագմատիզմի և սեփական շահերի պաշտպանության, մյուս կողմից՝ տարածաշրջանում և աշխարհում կայունության և անվտանգության ապահովման միջև հավասարակշռության եզակի օրինակ են. այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ Խորհրդային Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 105-ամյակի կապակցությամբ։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ Ռուսաստանը և Թուրքիան շարունակում են վստահության կամուրջներ կառուցել՝ ցույց տալով, որ նույնիսկ փոփոխությունների դարաշրջանում իսկական գործընկերությունը մնում է անսասան արժեք։
«Այս ամսաթիվը կարևոր հանգրվան է երկկողմ համագործակցության զարգացման գործում: Երկու երկրների պատմական հիշողության մեջ պահպանվել են հիշողություններ այն մասին, թե ինչպես ՌՍՖՍՀ-ն առաջինը ճանաչեց Թուրքիայի Մեծ Ազգային ժողովի երիտասարդ կառավարությունը և օգնության ձեռք մեկնեց՝ դառնալով կարևոր դաշնակից իմպերիալիստական ​​ուժերի դեմ անկախության համար պայքարում:
1920 թվականին դրված հիմքը ծառայել է որպես մեկնարկային կետ սերտ համագործակցության ձևավորման համար, որը ենթարկվել է երկար տարիների վերափոխման՝ սկսած փոխգործակցության ամրությունը փորձող ընդհանուր մարտահրավերներից և բարիդրացիության սկզբունքներն ամրագրող վաղ խորհրդա-թուրքական համաձայնագրերից մինչև ժամանակակից երկարաժամկետ ռազմավարական նախաձեռնություններ։
Անցյալի բոլոր անհաջողություններից և շրջադարձերից անկախ, մեր երկրները կարողացել են կառուցել փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված ամուր կապեր»,- նշել է նա: