Ռուսաստանի բոլոր երաշխիքները նոյեմբերի 9-ից հետո հօդս ցնդեցին՝ մեզ նոր երաշխավորներ են պետք
Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը կնքվելու է Արեւմուտքում, «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում ասում է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
«Հայաստանն այլեւս չի կրկնելու նոյեմբերի 9-ի սխալը։ Մեր նպատակն այն է, որ խաղաղության պայմանագիրը կնքելուց հետո կոնկրետ երաշխավորներ լինեն, որպեսզի ցանկացած խախտման դեպքում իմանանք, թե ինչ միջազգային մեխանիզմներ կարող ենք գործի դնել։ Ռուսաստանի բոլոր երաշխիքները նոյեմբերի 9-ից հետո հօդս ցնդեցին։ Հայաստանը երկրորդ անգամ այդ սխալը չի գործելու»,-ասաց Խաչատրյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը կնքվելու է մի շարք արեւմտյան երկրների երաշխավորությամբ։ «Ադրբեջանը սա շատ լավ հասկանալով ամեն ինչ անում է, որ այդ երաշխավորությունները չլինեն։ Վերջերս ՌԴ-ից արձագանք եղավ, որ եթե ճանապարհը բացվի, ապա Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերահսկողությունը պետք է իրականացնի Ռուսաստանի Դաշնությունը։ Սա որեւէ կերպ չի կարող տեղի ունենալ, Հայաստանի ճանապարհներին որեւէ երկրի ուժեր չեն կարող լինել։ Ճանապարհների անվտանգությունը ապահովելու է մեր երկրի հատուկ ստորաբաժանումը»,-ընդգծեց նա։