Ռուսաստանն աջակցում է Երևանի և Բաքվի որոշմանը՝ լուծարելու ԵԱՀԿ ՄԽ-ն․ ԵԱՀԿ-ում ՌԴ ​​ներկայացուցիչ
Ռուսաստանն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ որոշմանը՝ լուծարելու Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը, որը զբաղվում էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ։ РБК-ին ասել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը՝ հավելելով, որ խումբը նախատեսվում է ամբողջությամբ լուծարել մինչև 2025-ի դեկտեմբերը։
Ըստ նրա՝ խոսքը վերաբերում է երեք ինստիտուտների՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը։
«Հաշվի առնելով կողմերի դիրքորոշումը դրանք պահպանելու աննպատակահարմարության վերաբերյալ, մենք որևէ պատճառ չենք տեսնում կանխելու դրանց լուծարումը», – ասել է դիվանագետը։
Օգոստոսի 26-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 1-ին որոշում կկայացնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման վերաբերյալ: Նրա խոսքով՝ այս մեխանիզմը, ըստ էության, վաղուց է հանվել խաղաղության գործընթացից:
Մինսկի խմբի լուծարումն Ադրբեջանի երկու պահանջներից մեկն է։ Մյուս պահանջը Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունն է։
Ըստ Լուկաշևիչի՝ Մինսկի խմբի լուծարման ընթացակարգը հետևյալն է. ԵԱՀԿ մշտական ​​խորհուրդը (քաղաքական խորհրդակցությունների հիմնական որոշում կայացնող մարմինը) առաջարկել է կազմակերպության անդամներին «լռելյայն համաձայնություն տալ» այս հարցի վերաբերյալ նախարարական որոշմանը. եթե մինչև սեպտեմբերի 1-ը ոչ ոք դեմ չլինի խմբի լուծարմանը, որոշումը կհամարվի ընդունված:
«Կարևոր է հաշվի առնել, որ այս որոշման իրականացման հետ կապված վարչական և ֆինանսական միջոցառումների իրականացումը կտևի մի քանի ամիս։ ԵԱՀԿ-ն նախատեսում է դրանք ավարտել ոչ ուշ, քան այս տարվա դեկտեմբերը։ Դրանից հետո բոլոր երեք կառույցները, որոնք պատասխանատու էին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանը նպաստելու համար, պետք է դադարեն գոյություն ունենալ», – ասել է Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչը։
Մինսկի խումբը ԵԱՀԿ-ի վրա հիմնված ձևաչափ է Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման համար։ Այն գործում է 1990-ականների սկզբից։ Այն ունի երեք համանախագահ՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան. մշտական ​​անդամներ՝ Ադրբեջանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Թուրքիան, Ֆինլանդիան և Շվեդիան։ Խմբի խնդիրներն էին՝ ապահովել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցությունները, օգնել նրանց կնքել խաղաղության համաձայնագիր, ապա տարածաշրջանում տեղակայել ԵԱՀԿ խաղաղապահ ուժեր։ Համանախագահների վերջին համատեղ հայտարարությունն արվել է 2021-ի դեկտեմբերի 7-ին։ 2022-ից ի վեր խումբը փաստացի չի գործում։