Ռուսաստանը կարող է գլխավոր հյուպատոսություն բացել Ադրբեջանում
Ադրբեջանում կարող է բացվել Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսություն, հարցը քննարկման փուլում է։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Բաքու կատարելիք այցից առաջ ռուսական TACC գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը ցանկություն է հայտնել հյուպատոսություն բացել, քանի որ մենք Ռուսաստանում ունենք երկու գլխավոր հյուպատոսություն՝ Եկատերինբուրգում և Սանկտ Պետերբուրգում։ Հաշվի առնելով Ռուսաստանի չափերը և ձեր երկրում (ի նկատի ունի ՌԴ-ում՝ խմբ.) ադրբեջանցիների թիվը՝ դա բնական է։ Իսկ ահա Ադրբեջանում հյուպատոսարանների աշխատանքի դաշտն ավելի սահմանափակ է։ Բայց, այնուամենայնիվ, այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ընթանում են, տարբեր տարբերակներ են առաջարկվում։ Հարցը քննարկման փուլում է»,- հայտարարել է ադրբեջանցի դեսպանը։
Ընդ որում, ռուսական պետական այս գործակալությունը, հղում անելով Ադրբեջանի դեսպանին, սկզբում գրել էր, որ հյուպատոսությունը նախատեսվում է բացել Ստեփանակերտում կամ Արցախի մեկ այլ քաղաքում։ Սակայն, ավելի ուշ, Բյուլբյուլօղլուն հայտարարել է, որ TACC-ը խեղաթյուրել է իր խոսքերը՝ պնդելով, որ ինքը տեղանքի վերաբերյալ որևէ հայտարարություն չի արել։ «Ես չեմ ասել, որ Ղարաբաղում կարող է Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսություն բացվել։  Ես ասացի, որ այդ հարցը քննարկման փուլում է»,- ասել էր Բյուլբյուլօղլուն։
Դրանից հետո ռուսական պետական լրատվական այս գործակալությունը խմբագրել էր իր իսկ հոդվածը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ էլ ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար Գրիգորի Կարասինը հայտարարել էր, որ շուտով կարող են սկսվել Ստեփանակերտում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսության բացման նախապատրաստական աշխատանքները: