Սամվել Ալեքսանյանը 70 տարեկան է. շնորհավորում ենք
Ծնվել է 1956 թ. հունվարի 26-ին Գորիսի շրջանի Հարժիս գյուղում:
Գյուղի դպրոցի 10-րդ դասարանից տեղափոխվել  է Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան միջնակարգ դպրոց, որն ավարտել է 1973-ին:
1973-74 ուսումնական տարում Հարժիսի միջնակարգ դպրոցի ավագ ջոկատավարն էր:
1974-ի մայիսին զորակոչվել է բանակ՝ ծառայել Հյուսիսային ռազմածովային նավատորմում՝ Արխանգելսկ քաղաքի մերձակայքում:
1976-81 թթ. սովորել և ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի պատմության և հասարակագիտության բաժինը:
1976-78 թթ., սովորելուն զուգահեռ, աշխատել է Հարժիսի տնտեսությունում՝ բանվոր, ապա՝ գյուղի մշակույթի տան տնօրեն, 1978-79 թվականներին՝ Շինուհայրի ռետինե կոշիկների գործարանի կոմերիտական կազմակերպության ազատված քարտուղար, 1979-83 թվականներին՝ կոմերիտմիության Գորիսի շրջկոմի 2-րդ քարտուղար (սովորող և ուսանող երիտասարդության հարցերով):
1983 թ. նշանակվել է Գորիսի շրջանային խորհրդի մշակույթի բաժնի վարիչ՝ աշխատել մոտ հինգ տարի:
1988-96 թթ. Գորիսի շրջանային «Զանգեզուր» թերթի խմբագիրն էր:
1994-1996 թթ. համատեղությամբ կատարել է նաև Սյունիքում ու Վայոց ձորում «Արմենպրեսի» թղթակցի, Սյունիքի գծով ՀՀ պետնախարար Վազգեն Սարգսյանի Սյունիքի աշխատակազմի լրատվական ծառայության ղեկավարի պարտականությունները:
Այդ տարիներին նրա նախաձեռնությամբ հիմնադրվել և նրա խմբագրությամբ գործել է տարածաշրջանային «Սյունիք» ռադիոկայանը, որի ծրագրերը մինչև 1996 թ. ապրիլ Գորիսից սփռվում էր Վայոց ձորում և Սյունիքում:
Սյունիքի մարզպետարանը կազմավորվելու առաջին օրերից՝ 1996 թ. մարտի 24-ից մինչև 2004 թ. սեպտեմբերի 27-ն աշխատել է մարզպետարանի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի վարիչ, ապա՝ Սյունիքի մարզպետի մամուլի քարտուղար:
Մարզպետարանի ստեղծման առաջին տարում նրա անմիջական նախաձեռնությամբ հիմնադրվել են «Սյունիք» մարզային պարբերականը, «Ձագեձոր» մարզային հեռուստատեսությունը և «Սյունիքի ղողանջներ» մարզային ռադիոն:
2000 թվականին հիմնադրվել է մարզային նոր պարբերական՝ «Սյունյաց աշխարհ», որը գործել է մինչև 2003 թվականի սեպտեմբեր: Թերթը, որոշ ընդհատումներով, հիմնական պարտականություններին զուգահեռ, խմբագրել է Սամվել Ալեքսանյանը:
2003 թ. հիմնադրել է «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊ ընկերությունը, որն էլ հիմնադրել է մարզային նոր թերթ՝ «Սյունյաց երկիր». անդրանիկ համարը լույս է տեսել 2003 թ. հոկտեմբերի 1-ին:
Հիմնադրման օրվանից մինչև հիմա թերթի գլխավոր խմբագիրն է:
2021 թվականի մարտին հիմնադրել է «Սյունյաց երկիր. մշակութային» եռամսյա հանդեսը, որը շարունակում է գործել:
1989 թվականից ՀՀ լրագրողների միության անդամ է:
1976-90 թթ. եղել է Խորհրդային Միության Կոմունիստական Կուսակցության շարքերում, որից հետո ոչ մի կուսակցության չի անդամակցել:
Ամուսնացած է, ունի երեք զավակ և տասը թոռ:
Քանիցս գնահատվել է նրա լրագրողական գործունեությունը:
2006 թ. հոկտեմբերի 16-ին արժանացել է ՀՀ ժուռնալիստների միության «Ազդարար» մրցանակին:
2009 թ. «Սյունյաց երկիրը» ճանաչվել է Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության, ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի ժուռնալիստների միության կողմից հայտարարված «Աշխարհի հետ՝ մեր ինքնությամբ. Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է» մրցանակաբաշխության դափնեկիր:
2011 թ. հունիսի 30-ին պարգևատրվել է Սյունիքի մարզպետարանի «Ակսել Բակունց» հուշամեդալով:
2013 թ. պարգևատրվել է Հայաստանի ժուռնալիստների միության «Հավատարիմ մասնագիտությանը» մեդալով:
2016 թ. ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից պարգևատրվել է «Գարեգին Նժդեհ» մեդալով:
ՀՀ նախագահի 2016 թ. սեպտեմբերի 17-ի հրամանագրով Սամվել Ալեքսանյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր լրագրողի կոչում:
2017 թ. պարգևատրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Գրիգոր Նարեկացի» մեդալով:
2025 թ արժանացել է "Честный взглд" միջազգային մրցանակի դափնեկրի կոչման։
2025 թ արժանացել է "Голос Евразии: вдохновлять" միջազգային մրցանակի դափնեկրի կոչման։
«Սյունյաց երկիր» թերթի և «Սյունյաց երկիր մշակութային» հանդեսի խմբագրակազմը շնորհավորում է Սամվել Ալեքսանյանին և մաղթում քաջառողջություն, ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ։