Սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող ընթանալ մեխանիկական մոտեցումներով. Թաթոյան
Սահմանների որոշման գործընթացի շրջանակներում մոնիթորինգը արձանագրել է խնդրահարցույց դեպքեր, և մեր գնահատականները հիմնված են նաև կոնկրետ օրինակների վրա։ Մամուլի ասուլիսում ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նա հիշեցրեց Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղի երկու հատվածների բաժանվելու հանգամանքը։ «Օրինակ Ստյոպա Մովսիսյանի տունը, անասնագոմը կիսվել է պարզապես երկու մասի։ Սա հետևանք է այն բանի, որ մենք կիրառում ենք մեխանիկական մոտեցումներ։ Սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող ընթանալ մեխանիկական մոտեցումներով։ Ընդ որում, պետք է ասել, որ նաև կան անընդհատ նշվում է, որ տարբեր տեսակի քարտեզներ են կիրառվում, և այլն։ Գլխավոր ըստ կիրառվող մեթոդներից նշում են GPS կամ Google քարտեզի համակարգը։ Մենք տեղում իրականացրինք ուսումնասիրություն։ Google-ը մասնավոր կազմակերպություն է, մենք օգտագործեցինք նաև այլ մասնավոր կազմակերպությունների քարտեզներ, օրինակ Apple հեռախոսով, Yandex քարտեզ, որոնք գյուղը ամբողջությամբ ցույց է տալիս որպես հայկական»։
Արման Թաթոյանը նշեց, որ համայնքային մարմինների և բնակիչների խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը նույնպես այդ քարտեզով է գծանշումներ իրականացնում։ «Ստացվել է՝ մենք ճանապարհի տարբեր հատվածներով նաև ունենք այդ խնդիրը, իսկ սա արդեն Google քարտեզն է (ցույց է տալիս քարտեզը), որտեղ Ստյոպա Մովսիսյանի անասնագոմը բաժանված է երկու մասի՝ ադրբեջանական և հայկական, ընդ որում խնդիրն այն աստիճան է խնդրահարույց, որ հենց այդ մարդու տան բակում տեղակայված է մեր սահմանապահ զորքերի վերակարգը։ Այդ մարդը այս պարագայում ինչպե՞ս է օգտվելու իր իրավունքներից»։