Սամվել Մելքումյան. նահատակված դիպուկահարը Գորիսից
Մելքումյան Սամվել Արտակի. ծնվել է 1997թ. սեպտեմբերի 21-ին Գորիս քաղաքում։ Սովորել է Գորիսի  թիվ 1 հատուկ միջնակարգ դպրոցում։  2015թ. ընդունվել, 2020 թ. հունիսին ավարտել է Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջը։ 2016թ. հունվարի 12-ին զորակոչվել է հայկական բանակ։ Ծառայության է անցել Արցախում՝ Մատաղիսի զորամասում։ Ստացել է կրտսեր սերժանտի կոչում։
Մասնակցել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, որի ժամանակ ստացել է բեկորային վիրավորում:
2018 թվականին պայմանագրային ծառայության է անցել Գորիսի  զորամասում՝ որպես դիպուկահար։ 2020թ.  փետրվար-հունիս ամիսներին վերապատրաստվել է ՀՀ ՊՆ N զորամասի դիպուկահարների պատրաստման դպրոցում։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց. Սամվելը մարտական գործողությունները սկսվելուց ժամեր անց արդեն  Ջրականում էր /Ջաբրայիլ/: Ծանր ու դաժան մարտեր էին. սեպտեմբերի 30-ին Սամվելն ու ընկերները տեղեկանում են իրենց հրամանատարի վիրավորելու մասին եւ շտապում են օգնության: Վիրավոր հրամանատարին դուրս բերելիս Սամվելը ստանում է առաջին վիրավորումը, բայց շարունակում է մնալ շարքում: Ժամեր անց ստանում է երկրորդ վիրավորումը, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ բեկորներ գլխուղեղում, թոքում, փայծաղում եւ մարմնի այլ մասերում:
Նրա ծառայակից ընկերները պատմում են, թե ինչպես է Ջրականում շուրջը հավաքել բոլորին, քննարկել հրմանատարին դուրս բերելու պլանն ու ի կատար ածել: Սամվելին նկարագրելիս ընդգծում են համարձակությունն ու որոշումներ կայացնելու ընդունակությունը:
Սամվելի մասին խոսելիս քույրը չի կարողանում զսպել արցունքները. «Ես նրան վստահում էի այնպես, ինչպես հորն են վստահում: Հրաշալի եղբայր եմ ունեցել, մենք երկու քույր եւ մեկ եղբայր էինք, հիմա մնացել ենք առանց նրա, առանց մեր սրտի մի կտորի:  Այս ցավը չի անցնում, ժամանակը չի բուժում, ոչինչ չի կարող սփոփել որդեկորույս ծնողներիս կամ իմ ու քրոջս զգացած անտանելի կսկիծը, ոչինչ ու ոչ ոք չի կարող փոխարինել նրան: Մեզանից պատերազմը հարազատ հոգի է խլել»
Սամվել Մելքումյանը մահացել է 2020 թ. դեկտեմբերի 15-ին Էրեբունի բժշկական կենտրոնում:  Հուղարկավորվել է դեկտեմբերի 17-ին Գորիսի զինվորական պանթեոնում: