Սասուն Միքայելյան․ «Թուրքը մեր թշնամին է»…
Ապրիլի 16-ին Կապանում տեղի ունեցավ պատանի երկրապահների երդմնակալության արարողությունը։ Պատանիներին ԵԿՄ շարքերն ընդունելու եւ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից մի խումբ  ազատամարտիկների պարգեւատրելու էր եկել ԵԿՄ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը։
Արարողակարգի մի հատվածում մենք  ճեպազրույց ունեցանք Սասուն Միքայելյանի հետ:
-Պարոն Միքայելյան, նախ՝ ողջունում ենք այսօրվա միջոցառումը, պատանիների երդմնակալությունը մի նոր  Նժդեհ կամ Վազգեն ունենալու հույս է․․․
-Շնորհակալ եմ, ես էլ ողջունում եմ բոլոր սյունեցիներին, նրանք դարեր ի վեր երկիր են պահել։
-Պարոն Միքայելյան, քաղաքական թիմը, որին անդամակցում եք դուք, վերջերս թուրքի հետ ինչ-որ հարաբերություններից է խոսում, ի՞նչ եք կարծում, մենք կարող ենք թուրքի հետ բարեկամանալ։
-Ո՛չ, թուրքը մեր թշնամին է, նա ոչ մի հայի բարեկամ չի կարող լինել։ Թուրքը ցեղասպանություն է իրագործել եւ առ այսօր չի ընդունել իր մեղքը։ Իսկ հարաբերություններ՝ տնտեսական, կարող են լինել։
- Բայց արդյո՞ք տնտեսական հարաբերություններ կարելի է ունենալ թշնամի պետության հետ:
-Ես քաղաքականության, տնտեսական հարաբերություններից ու նման բաներից չեմ խոսում, ասում եմ՝ թուրքը մեր, իմ պապերի, հենց իմ թշնամին է եւ վերջ։
Մեր՝ «Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ ձեր քաղաքական թիմի հետ համաձայն չեք՝ թուրքերի հետ համագործակցելու հարցում» հարցադրմանը Սասուն Միքայելյանը չպատասխանեց՝ հարցը սադրանք ու շանտաժ համարելով։