Սևանում այս պահին չկա այնպիսի տարածք, որտեղ չի կարելի լողալ. Սասուն Միքայելյանը ճանապարհ չի փակի
Օրեր առաջ Սեւանա լճի հարակից լողափերի տնտեսվարողները բողոքի ակցիա էին իրականացնում: Նրանք պահանջում էին , որպեսզի կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարեն, որ Սեւանում լողալը վտանգավոր չէ:
Նրանց խոսքով՝ Առողջապահության նախարարության տարածած հայտարարությունից հետո մարդիկ չեն գալիս Սեւան եւ իրենց գործը տուժում է: Բողոքողների հետ հանդիպման էր գնացել ԱԺ պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, ով վերջիններիս խոստացավ, որ եթե մինչեւ չորեքշաբթի քաղաքացիների պահանջը չկատարվի և այդպիսի հայտարարությունը չարվի, նա կմիանա ցուցարարներին:
Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը ArmDaily.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ԱՆ-ն իր հայտարարության մեջ չի նշել, թե ամբողջ Սևանա լիճը վտանգավոր է.«Հայտարարության մեջ նշված է՝ հատկապես որ հատվածներն են ռիսկային: Խոսք չի գնում ամբողջ լճի մասին»:
Այսօր էլ ԱՆ Արսեն Թորոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ Սևանա լճի 11 տարբեր տարածքներից երեկ վերցված ջրի փորձանմուշների հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ լճի ինքնամաքրման գործընթացը շարունակվում է: 11 տարածքներից 2-ում դեռ առկա են չնչին շեղումներ նորմայից, սակայն դրանք նույնպես առաջիկա օրերին կգան նորմայի սահմաններ, քանի որ դրանց ինքնամաքրման դինամիկան արձանագրվել է նախարարության հետազոտություններով:
Մեր այն հարցին, թե ո՞ր երկու տարածքներում դեռ կան շեղումներ, Նիկողոսյանն ասաց.«Այդտեղ այնքան չնչին են շեղումները, որ լողալ կարելի է, նույն ռիսկը չի պարունակում, ինչ՝ նախկինում»: Ճշտող հարցին՝ Սևանում այս պահին չկա՞ այնպիսի տարածք որտեղ չի կարելի լողալ, մամուլի խոսնակն ասաց, որ՝ ոչ: