Շահանե Գասպարյան ջութակահարը
Շահանե Գասպարյանը ծնվել է 2010 թ. սեպտեմբերի 14-ին Կապան քաղաքում։ Զարմանալի հրաշամանուկ էր, դեռ մեկ տարեկանը չբոլորած՝ խոսում էր, երգում և մինչև երկու տարեկանը լրանալն արտասանում էր բանաստեղծություններ։ Մեծանում էր, սիրում իրեն ցուցադրել, զգում էր իրեն բեմում և տան հանդիսատեսին պարտադրում ծափահարել իրեն։
Պատահական չէր, որ Շահանեին հինգ տարեկանում ծնողները տանում են Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոց և նախընտրում լարային բաժնի Ելենա Օհանյանի ջութակի նախապատրաստական դասարանը: Փոքրիկ աղջնակը սիրահարվում է գործիքին և ուսուցչուհուն, արագորեն յուրացնում ու առաջադիմում դասից դաս։
Շահանեն առաջին դասարանից մինչ օրս մասնակցում է դպրոցի հաշվետու համերգներին և քաղաքում կատարվող միջոցառումներին։ Ի դեպ, նա հաճախում է նաև դաշնամուրի՝ Զարա Հարությունյանի դասարան և մասնակցում նաև դաշնամուրային համերգներին։
Շահանեն սովորել և գերազանց առաջադիմությամբ ավարտել է Կապանի արվեստի դպրոցի պարային բաժինը։
Այժմ Շահանեն գերազանց առաջադիմությամբ սովորում է Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցի յոթերորդ դասարանում՝ Արմենուշ Հովհաննիսյանի դասարանում։
2020 թվականին՝ տասը տարեկանում Շահանեն մասնակցեց «Արտ Մյուզիք» միջազգային մրցույթ-փառատոնին և արժանացավ դիպլոմի։ 2021 թ. մասնակցել է «Մաեստրո» միջազգային մրցույթ-փառատոնին և արժանացել  առաջին կարգի մրցանակի, ի դեպ, ժյուրիի անդամները մեծամասամբ արտերկրից էին։
2021 թ. վեցերորդ դասարանում տեղի ունեցավ Շահանեի մենահամերգը, որն անցավ փայլուն։ Շահանեն արժանացավ ջերմ ծափահարությունների, հանդիսատեսները գովեստի խոսքեր հնչեցրին։ Մենահամերգին հրավիրված էին տարբեր բնագավառների մարդիկ։ Համերգի անհայտ երկրպագուների կողմից Շահանեին անակնկալ նվեր մատուցեցին՝ Շահանեին նվիրեցին նրան անհրաժեշտ երեք քառորդ ջութակ և շնորհակալություն հայտնեցին դպրոցին՝ դասական երաժշտությունը ճիշտ մատուցելու և ուսուցանելու համար։
Առիթից օգտվելով՝ դպրոցի տնօրենությունը և ծնողները շնորհակալություն են հայտնում անհայտ բարերարներին։
Շահանեն իր ապագան տեսնում է երաժշտության և արվեստի բնագավառում։ Նա երազում է դառնալ բարձրակարգ ջութակահար և ելույթ ունենալ մեծ բեմերում։