ՇՀԿ նախագահությունը փոխանցվել է Ղրղզստանին
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) նախագահությունը փոխանցվում է Ղրղզստանին։ Այս մասին ասվում է Տյանցզինում կայացած գագաթնաժողովի եզրափակիչ հռչակագրի տեքստում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, Ղրղզստանի նախագահությունը «կանցկացվի «ՇՀԿ-ի 25 տարի. միասին դեպի կայուն խաղաղություն, զարգացում և բարգավաճում» կարգախոսի ներքո»։
«ՇՀԿ անդամ պետությունների պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա 2026 թվականին Ղրղզստանի Հանրապետությունում», - ասվում է եզրափակիչ հռչակագրում։
«Անդամ պետությունները բարձր են գնահատում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ՇՀԿ-ում 2024-2025 թվականների նախագահության արդյունքները, որոնք նպաստել են անդամ պետությունների ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման, վստահության, բարեկամության և համագործակցության խորացմանը և կազմակերպության հեղինակության ամրապնդմանը», - նշել են գագաթնաժողովի մասնակիցները։
ՇՀԿ գագաթնաժողովը, որը տեղի է ունենում օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում, ամենամեծն է ասոցիացիայի պատմության մեջ։ Դրան հրավիրվել են ավելի քան 30 երկրների ղեկավարներ և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ։
ՇՀԿ-ն հիմնադրվել է Շանհայում 2001 թվականի հունիսի 15-ին։ Չինաստանը ստանձնել է ՇՀԿ-ում նախագահության ռոտացիոն տարբերակը 2024 թվականի հուլիսին՝ գագաթնաժողովից հետո։