Մայիսյան հերոսամարտերն սկսվում են մեր հերոս նախնիների բազում հաղթանակներով, հայրենիքի պաշտպանության համար կյանքով հատուցելու երդման հիշողություններով՝ կրկին նշանավորելով հայոց մտքի ու բազկի միասնության հաղթանակները:
1945 թ. մայիսի 9-ին մեր հայրերն ու պապերը Երկրորդ համաշխարհայինից տուն վերադարձան՝ ֆաշիստական Գերմանիայի դեմ տարած մեծ հաղթանակով:
Փա՛ռք ու պատիվ Հայրենական Մեծ Պատերազմի վետերաններին, որոնց փորձն ու իմաստնությունը քաջալերեցին և ուղղորդեցին արցախյան ազատամարտի հերոս որդիներին:
1992 թ. մայիսի 8-ի՝ լույս 9-ի գիշերը, արծիվ հայորդիներն ազատագրեցին բերդաքաղաք Շուշին:
Փա՛ռք ու պատիվ Շուշի բերդաքաղաքն ազատագրած քաջաց Հայորդիներին:
Նույն ամսին ձևավորվեց Արցախի Պաշտպանության Բանակը, որի սահմաններ չճանաչող քաջությունն ամուր ու հաստատուն է պահում պատերազմած Արցախ աշխարհի սահմանները:
Փա՛ռք ու պատիվ Արցախի Պաշտպանության Բանակին, նրա քաջարի հրամանատարներին և զինվորներին:
Անձամբ իմ և «Հայոց Արծիվներ»-ի անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ձեր ընտանիքներին՝ մայիսյան փառավոր հաղթանակների առթիվ, և մաղթում հզոր ու պաշտպանված Հայոց պետականություն, մշտապես մարտունակ Հայոց Ազգային Բանակ, հայոց լեռներում ճախրող արծիվների անկոտրում ոգի ու միասնական Հայաստան:
Փա՛ռք Հայ Ազգին, նրա փառավոր անցյալի՝ Վարդանանց, Հայրենական Մեծ, Սարդարապատի, Ապարանի, Ղարաքիլիսայի, Լեռնահայաստանի, արցախյան հերոսամարտերում «իմացյալ մահով» անմահացածներին: Նրանք մայիսյան ճակատամարտերում ամրագրեցին Հայի, Հայաստանի և Արցախի հավերժությունը:
Հաղթե՛լ ենք ու միշտ հաղթե՛լու ենք…
Աստված պահպանի Հայաստանը, Արցախը, Հայ Ազգը և Հայոց Սուրբ Հողը: