Սիսիան-Քաջարան 60 կմ ճանապարհի շինարարությունը կտևի 6 տարի․ Գնել Սանոսյան
Հյուսիս-Հարավ ամբողջ ճանապարհը մոտ 560 կմ է, և Սիսիան-Քաջարան այս 60 կմ-ն ամենաառանցքային հատվածներից մեկն է։ Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը։ Նշենք, որ այսօր հայտարարվել է Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի՝ Սիսան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը։
«Այժմ գործող ճանապարհը Սիսիանից դեպի Քաջարան միջինում ունի մոտ 50 կմ/ժամ արագություն։ Մենք այս ճանապարհի կառուցմամբ կունենանք 100 կմ ժամ արագությամբ ճանապարհ, որը շուրջ երկու ժամով կկրճատի այդ հատվածների միջև հեռավորությունը, նաև կլինի բարեկարգ, ժամանակակից ստանդարտներին բավարարող անվտանգ ճանապարհ, ինչը, կարծում ենք, և ռազմավարական, տնտեսական առումով շատ կարևոր է։ Վեց տարի ժամկետ է նշվում ծրագրի իրականացման համար։ Ամբողջովին նոր ճանապարհային հատված է, որտեղ կան շուրջ 4․7 կմ կամուրջներ, որոնք ընդհանուր առմամբ 27 կամուրջներ են։ Կան 12 կմ-ից ավելի թունելային հատվածներ, դրանք հինգ թունելներ են, որոնցից մեկը միայն 8․6 կմ երկարություն կունենա։ Այսինքն՝ խոշորամասշտաբ ծրագիր է, և ամեն ինչ կանենք, որ միջազգային խոշոր ընկերությունները լուրջ հետաքրքրվածություն ունենան, բավական հայտեր ունենանք։ Եվ եթե այլ խոչընդոտող հանգամանքներ չլինեն, տարվա վերջում կունենանք նաև շինարար»,- ասաց Սանոսյանը։