Ֆուտբոլային դերբի Կապանում. «Գանձասարը» 2:0 հաշվով հաղթեց «Սյունիքին»
31.08.2022 10:50
Հայաստանի ֆուտբոլի առաջին խմբի առաջնության վեցերորդ տուրի շրջանակում օգոստոսի 30-ին Կապանի մարզադաշտում տեղի ունեցավ ֆուտբոլային հանդիպում, որը երկար կհիշվի:  Պատմական հանդիպման ժամանակ խաղադաշտում կապանյան երկու թիմեր էին՝ «Գանձասարը» և «Սյունիքիը»՝ իսկը կապանյան դերբի:
Դերբին նույն քաղաքի կամ շրջանի երկու մրցակից թիմերի միջև հանդիպումն է, օրինակ, «Ռեալ» և «Ատլետիկո» թիմերի հանդիպումը մադրիդյան դերբի է: Տերմինն առաջացել է Անգլիայի Դերբի քաղաքի անվանումից, որտեղ քաղաքի երկու թիմերի միջև միշտ թեժ մրցակցություն է եղել: Որպես կանոն դերբի մրցախաղի ժամանակ թիմերի երկրպագուների միջև մթնոլորտն ավելի շիկացած է լինում, քան սովորական խաղի ժամանակ:
«Գանձասարի» և «Սյունիքի» միջև հանդիպումը ևս թեժ է եղել: Մինչև առաջնության սկիզբը այս երկու թիմերը միմյանց միջև ընկերական հանդիպում էին անցկացրել, ուստի խաղասկիզբը հետախուզական բնույթ չէր կրում: Հանդիպման հաշիվը իններորդ րոպեին բացեց «Գանձասարի» հարձակվող Ամոնո Շոգոն: Մինչև առաջին խաղակեսի ավարտը թիմերի դարպասները մնացին անառիկ: Այնուամենայնիվ, չտեսնված մթնոլորտ էր մարզադաշտում. հանդիսականների մի ստվար խումբ «Գանձասար» էր վանկարկում, մյուս մասը՝ «Սյունիք»:
Երկրորդ խաղակեսի միջնամասում հաշիվը հավասարեցնելու ռեալ հնարավորություն ունեցավ «Սյունիքը», բայց հուսալի խաղով աչքի ընկավ «Գանձասարի» դարպասապահը: Իսկ «Գանձասարի» գրոհները ռեալ վտանգ էին պարունակում: Թիմի հարձակվող Ալեն Կարապետյանը 87-րդ րոպեին գեղեցիկ հարվածով վերջակետ դրեց այս պատմական հանդիպմանը՝ 2:0:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի  նախագահ  Արմեն Մելիքբեկյանը, Աժ պատգամավորներ Դավիթ Դանիելյանը, Նարեկ Ղահրամանյանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը: