Երգով ու սիրով Սյունիքում եւ Արցախում
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը եւ «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» մանկական երգչախումբը մայիսի 28-ից հունիսի 5-ը Սյունիքում եւ Արցախում անցկացնում է «Երգով ու սիրով» խորագրով երգչախմբային փառատոն՝ «Թիկունքը՝ մշակույթ, սահմանը՝ կենտրոն»  ծրագրի շրջանակում: Հունիսի 3-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ  դահլիճը տրամադրված էր պատանի երգիչներին՝ մայրաքաղաքից ժամանած, ինչպես նաեւ մարզի երաժշտական ու արվեստի դպրոցների սաներին: «Սյունիքը մեզ համար հարազատ տան նման մի բան է, հաճույքով ենք հանդես գալիս այստեղ: Մենք եկել ենք Սյունիք մեծ մղումով, մեծ ձգտումով, անկեղծ հոգով ու սրտով», - համերգի սկզբում ասաց «Հայաստանի պատանի երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար, Երեւանի  Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Տիգրան Հեքեքյանը:
Նախ հանդես եկան Տաթեւի «Զանգակներ», Մեղրի համայնքի «Արեւիք» արվեստի, Կապանի թիվ 2 երաժշտական, Սիսիանի Էմմա Ասյանի անվան երաժշտական դպրոցների երգչախմբերը, այնուհետեւ բեմահարթակը տրամադրվեց «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբին (գեղ. ղեկավար Տիգրան Հեքեքյան, դաշնակահար՝ Մարինե Մարգարյան): Երգչախմբի երգացանկը խիստ բազմազան էր. այն ներառում է վաղ, միջնադարի եւ Վերածննդի ժամանակաշրջանների, ինչպես նաեւ դասական, ժամանակակից, ժողովրդական ու հանրամատչելի ստեղծագործություններ: Բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր, միջազգային ամենատարբեր փառատոների մասնակից երգչախումբը այս անգամ կատարեց հայ եւ արտասահմանցի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ հանդիսատեսին հիացնելով կատարողական բարձր արվեստով:
Ամենավերջում միացյալ երգչախումբը կատարեց Ռոբերտ Պետրոսյանի «Մուշ», «Երկիր հայրենի», Առնո Բաբաջանյանի «Տղերքը, որոնք չկան», Էդգար Հովհաննիսյանի «Էրեբունի-Երեւան» (խոսք՝ Պարույր Սեւակի) ստեղծագործությունները:
Համերգի ավարտին մաեստրո Տիգրան Հեքեքյանը շնորհակալություն հայտնեց մի շարք անձանց փառատոնի գաղափարով ներշնչվելու եւ նախաձեռնությանը նեցուկ լինելու համար, մասնավորապես, Կապանի արվեստի քոլեջի նախկին տնօրեն Լիաննա Հակոբյանին:
«Երգով ու սիրով» երգչախմբային փառատոնը հետպատերազմյան իրադարձություններով պայմանավորված լարված իրավիճակը մեղմելուն միտված մի քայլ էր, որ լիովին արդարացրեց փառատոնի կազմակերպիչների սպասելիքները: Համենայն դեպս, մշակույթի կենտրոնի դահլիճում հավաքված հանդիսատեսը հաճելի զգացողություններով թողեց դահլիճը՝ փոքրիկ երգիչներին կրկին հանդիպելու ակնկալիքով: