Սիսիանի գործող քաղաքապետի մրցակիցը կլինի Սիսիանի երիտասարդության լիդերներից մեկը՝ Կարեն Համբարձումյանը
Կիրակի օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին, «Սյունյաց երկիր» թերթը հարցախույզ է անցկացրել Սիսիանում՝ խոշորացվող համայնքի ղեկավարի հնարավոր թեկնածուների վերաբերյալ:
Հարցվածներն առանց բացառության համոզված են, որ նոյեմբերի 5-ին ընտրություններին իր թեկնածությունը կառաջադրի Սիսիանի գործող քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանը:
Հարցվածները, գրեթե նույն վստահությամբ, հայտարարում են, որ Սիսիան բազմաբնակավայր համայնքի ղեկավարի թեկնածու կառաջադրվի նաեւ 1982թ. ծնված, ԲՀԿ-ական Կարեն Համբարձումյանը, ով ներկայումս աշխատում է «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ում՝ Իրան-Հայաստան 400կվ երրորդ օդային գծի ծրագրերի իրականացման չորրորդ բաժնի պետ:
Ամենայն հավանականությամբ հենց նրանց միջեւ էլ տեղի կունենա մրցապայքարը համայնքի ղեկավարի աթոռի համար:
Ի՞նչ առավելություններ եւ թերություններ ունեն համայնքի ղեկավարի նշված թեկնածուները՝ ըստ սիսիանցիների:
Պնդում են, որ Կարեն Համբարձումյանը տարածաշրջանի երիտասարդության թեկնածուն է, որ երիտասարդներն են նրան առաջարկում ու հորդորում՝ անպայման առաջադրվել՝ Սիսիանը ստեղծված վիճակից հանելու, Սիսիանի ոտնահարվող արժանապատվությունը վերականգնելու համար: Ասում են նաեւ՝ Կարեն Համբարձումյանն ուղղամիտ, շիտակ, ազնիվ, կազմակերպչական ունակություններով օժտված, Սիսիանի տարածաշրջանը լավագույնս ճանաչող, տարածաշրջանի հիմնախնդիրներին քաջատեղյակ, հանրության մեջ պատշաճ հեղինակություն վայելող երիտասարդ է, ում խոսքի եւ գործի միջեւ սովորաբար տարբերություն չկա:
Ըստ հարցվածների՝ գործող քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանը, քանի դեռ ժամանակ կա, պետք է հանրությանը կետ առ կետ ներկայացնի, թե անցած մեկ տարվա ընթացքում կոնկրետ ինչ աշխատանքներ է կատարել նախընտրական ծրագրից եւ տրված խոստումներից, ինչ չի կատարել եւ ինչու չի կատարել:
Հարցվածները զայրույթով են վերաբերվում Սյունիքի մարզպետի աթոռը զբաղեցնող անձնավորության հայտարարությանն այն մասին, որ Արթուր Սարգսյանի թիկունքին Քաջարանի կոմբինատն է: Հատկապես Սիսիանի հետ որեւէ առնչություն չունեցող, սիսիանցիներին ապրիլի 2-ի առիթով բազում խոստումներ տված եւ չկատարած Վահե Հակոբյանի խոսքը գուցե եւ գրոշի արժեք ունենար, եթե անցած մեկ տարում Քաջարանի կոմբինատն ինչ-որ երեւելի գործ կատարած լիներ Սիսիանում:
Հարցվածները ոչ բարոյական ու պատշաճ են համարում գործող քաղաքապետի եւ նրա մերձավորների պահվածքը՝ տեղի-անտեղի, առիթ-անառիթ ՀՀ նախագահի բարձր անվան շահարկումը:
Ի դեպ, Արթուր Սարգսյանի հավանական մրցակիցը՝ Կարեն Համբարձումյանը, Հովհաննես Համբարձումյանի որդին է, Աղասի Հակոբջանյանի դստեր ամուսինը, ինչը նշանակում է (մեծ հաշվով), որ այս անգամ նույնպես Սիսիանում ընտրապայքարը կընթանա երկու հայտնի գերդաստանի միջեւ, բայց մի էական տարբերությամբ՝ Սիսիանի երիտասարդության զգալի մասը (ինչպես վկայում են տեղացիները) Կարեն Համբարձումյանի թիկունքին է: Ասել է թե՝ Արթուր Սարգսյանի թիկունքին Քաջարանի կոմբինատն է, Կարեն Համբարձումյանի թիկունքին՝ նախեւառաջ ու գլխավորապես Սիսիանի երիտասարդությունը: Իսկ դա առաջիկա ընտրապայքարի առանցքում դնում է կարեւոր մի հարց՝ նոյեմբերի 5-ին ովքե՞ր պետք է ընտրեն Սիսիան համայնքի ղեկավար՝ սիսիանցինե՞րը, թե՞ ինչ-որ օտարականներ՝ հանրությանն անհայտ կենսագրությամբ, կասկածելի զբաղմունքով եւ Սյունիքի ունեցվածքով երկու-երեք տարում բիրդան աղա դարձած: