Սիսիանի համայնքապետարանում երկու տեսակի զուգարանի թուղթ են առնում՝ էլիտար հետույքների եւ սովորական
Խոշորացված Սիսիան համայնքի համայնքապետարանի աշխատակազմի 2018 թվականի գնումների պլանը, որը մի քանի օր առաջ է ստորագրվել նորընտիր համայնքապետ Արթուր Սարգսյանի կողմից, զետեղվել է gnumner.am-ում: Պլանի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, թե ինչ ապրանքների, նաեւ ինչ ճաշակի ու ախորժակի տեր աշխատակիցներ ունի համայնքապետարանը:
Մասնավորապես կենցաղային եւ հանրային սննդի նյութերի ցանկում առանձին տողերով նշված է երկու տեսակի զուգարանի թուղթ, որոնցից մեկը՝ էժան 150 դրամ, մյուսը հատուկ՝ 250 դրամ արժողությամբ: Ընդ որում՝ հատուկ նշված է թղթի ֆիրման՝ Selpak: Էժանանոց զուգարանի թղթից նախատեսվում է գնել 600 հատ, իսկ համեմատաբար թանկանոցից՝ 15 հատ: Թե որ արտոնյալների համար է նախատեսված թանկանոց զուգարանի թղթից օգտվելու պատիվը՝ հայտնի չէ: Գնումների պլանով նախատեսվում է նաեւ 650 դրամ արժողությամբ 120 հատ բնական հյութ գնել: Ի տարբերություն զուգարանի թղթի՝ հյութի դեպքում ֆիրման նշված չէ: Համայնքապետարանը գնելու է նաեւ 10 կգ շաքարավազ՝ 420 դրամով, 27 կգ կոնֆետ, այն էլ ոչ էժանանոց, այլ 5 հազար դրամանոց: 3 հազար դրամանոց աղացած սուրճ՝ 12 կգ, 10 կգ էլ լուծվող սուրճ՝ 2 հազար 500 դրամանոց, հատուկ ,ռաստվարիմի կոֆեե նախընտրողների համար: Թեյի սիրահարները համայնքապետարանում, դատելով գնումների պլանից, այնքան էլ շատ չեն, քանի որ նախատեսված է գնել ընդամենը 3 կգ սեւ թեյ, բայց 11 հազար 350 դրամանոց: (Տեսնես՝ ովքե՞ր են այդ նուրբ քիմքի տեր թեյասերները):
Համայնքապետարանը 0.5 լիտրանոց հանքային ջրերից էլ կգնի՝ 270 հատ 250 դրամանոց, 270 հատ 260 դրամանոց: Երեւի 10 դրամով թանկ հանքային ջրերը հատուկ համայնքապետի հյուրերի համար է նախատեսված: Սիսիանի նոր աշխատակազմը կգնի նաեւ մի շարք կենցաղային պարագաներ, մասնավորապես կողպեք եւ կողպեքի միջուկ, հոտազերծիչ, գոգաթի, հատակի փայտ եւ այլն եւ այլն: Գրենական պիտույքներից կապույտ, կարմիր եւ սեւ գրիչներ՝ 85 դրամանոց, մատիտ, ռետին, գրասենյակային դանակ, CD դիսկ եւ այլն: Նկատենք, որ թերթերին բաժանորդագրություն առկա չէ գնումների պլանում, փոխարենը թերթերին տպագրական ծառայությունների վերաբերյալ տող կա: Նախատեսվում է 1 ծառայություն, 400 հազար դրամով:
Ըստ պլանի՝ գրենական պիտույքների վրա համայնքապետարանը 932 հազար 750 դրամ կծախսի, կենցաղային եւ հանրային սննդի նյութերի վրա՝ 928 հազար 810 դրամ, ապրանքների վրա՝ 1 մլն 196 հազար դրամ, տրնասպորտային նյութերի վրա՝ (բենզին ու անվադեղեր, հատը՝ 250 հազար դրամով, բենզին՝ լիտրը 400 դրամով), 5 050 000 դրամ, ծառայությունների համար՝ 10 մլն 290 հազար դրամ: ՔԿԱԳ բաժնի ծառայությունների համար էլ նախատեսվում է ծախսել 515 հազար դրամ: Ընդամենը՝ 18 մլն 912 հազար 560 դրամ: Ֆինանսավորումը նախատեսվում է Սիսիան համայնքի 2018 թ. բյուջեից:
Հեղինե Մանուկյան
19 դեկտեմբերի 2017թ.