Սրա տակ քաղաքական մանիպուլյացիաներ են. ԵՊՀ դասախոսը ուսանողական ցույցերի մասին
Այսօր ԵՊՀ բակում ՀՅԴ ցուցարաներն ու ուսանողները շարունակում էին իրենց միանալու կոչեր անել՝ պահանջելով Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը: Այդ պահին ԵՊՀ ֆրանսիական բանասիրության ամբիոնի վարիչ Զավեն Հարությունյանը մոտեցավ ցուցարարներին ու խնդրեց դադարեցնել բղավոցները, քանի որ շենքում կան ուսանողներ, ովքեր ցանկանում են դաս անել:
«Փողոցային խոսակցություններ եք տանում»,- ասաց դասախոսը, ինչին ի պատասխան ցուցարարներից մեկն ասաց՝ փողոցային խոսակցություններ նախարարդ ա տանում:
Այնուհետև, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, դասախոսը նշեց, որ սրա տակ տեսնում է քաղաքական մանիպուլյացիաներ: «Որոշ դասախոսական խմբեր մանիպուլյացիայի են ենթարկում ուսանողներին ու մոլորության մեջ գցելով ոտքի են հանում նրանց»,- ասաց Զավեն Հարությունյանը: Բացի այդ, ըստ նրա, ոչ բոլորն են կիսում ցուցարարների տեսակետ,ը և ուսանողների մեծ մասը չի մասնակցում ցույցերին:
Դասախոսի կարծիքով՝ խնդրի լուծումը կարելի է գտնել միայն երկխոսության գնալով, իսկ այս ցույցերն ինչ-որ տեղ կրում են նաև ձևական բնույթ:
«Հայերենը միայն հալոց լեզվի և գրականության խնդիրը չէ»,- ասաց դասախոսը, հավելելով, որ շատ դասախոսներ փողոցային լեզվով են խոսում, ու խնդիրը ոչ թե հայերեն սովորելն է, այլ մեթոդները, որոնք օգտագործվում են:
Հիշեցնենք, որ ուսանողների մի հատված ու ՀՅԴ երիտասարդական միությունը արդեն մի քանի օր է՝ բողոքի ցույցեր են անցկացնում՝ ընդդեմ «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագծի, որով առաջարկվում է բուհերում հայոց լեզու, հայ գրականություն եւ պատմություն առարկաների ուսուցումը դարձնել ոչ պարտադիր՝ շեշտը դնելով մասնագիտական առարկաների վրա: