ՍՅՈՒՆԻՔԻ ԵՐԿՐԱՊԱՀՆԵՐԸ ՆՇԵՑԻՆ ՎԱԶԳԵՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ ՕՐԸ
Մարտի 5-ի վաղ առավոտվանից Երկրապահ կամավորականների միության Գորիսի կենտրոնավայրը մարդաշատ էր: Այդտեղ էին Արցախյան բոլոր ազատամարտերի մասնակից երկրապահ կամավորականները, ովքեր մեկ ամսից ավելի է, ինչ կլիմայական բարդ պայմաններում իրենց սրբազան պարտքը կատարեցին հայրենիքի հանդեպ՝ անառիկ պահելով Սյունյաց սահմանները:
ԵԿՄ Սյունիքի մարզային կառույցի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանը, ԵԿՄ Գորիսի մասնաճյուղի նախագահի պաշտոնակատար Կառլեն Արշակյանը, Սյունիքի պատանի երկրապահների միության նախագահ Արթուր Հովսեփյանը՝ բազմաթիվ կամավորականների և պատանի երկրապահների հետ, Հայոց եռագույնով և ԵԿՄ դրոշով քայլերն ուղղեցին դեպի Գորիսի Վազգեն Սարգսյանի անվան թիվ 1 նախակրթական ուսումնական հաստատություն, որի շքամուտքում փակցված է Սպարապետի հարթաքանդակ-հուշաքարը: Նրանք ծաղիկներ դրեցին Սպարապետի հուշաքարի առջև:
ԵԿՄ Սյունիքի կառույցի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանը ներկայացրեց երկու ուշագրավ միջադեպ: Չորս տարի առաջ՝ հոկտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան, մի խումբ երկրապահների հետ Գորիսից ուղևորվեցին Երևան՝ Եռաբլուր և Արարատ՝ Վազգեն Սարգսյանի տուն-թանգարան և հարգանքի տուրք մատուցեցին Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, Կարեն Դեմիրճյանի և 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ի մյուս զոհերի հիշատակին:
Սյունիքի երկրապահ կամավորականները Վազգեն Սարգսյանի տուն-թանգարանում տեսան իրենց ծանոթ՝ թուրքական արտադրության այն ինքնաձիգը, որը 1992 թ. մայիսին, Տեղ գյուղի ինքնապաշտպանական ջոկատի մի խումբ մարտիկների կողմից (Մելիքսեթ Պողոսյանի հրամանատարությամբ), ադրբեջանական «Թուրուսի խութ» բարձունք-կրակակետի լռեցման փայլուն գործողության շնորհիվ առգրավել էին թշնամուց: Այդ հերոսական դրվագից կարճ ժամանակ անց, Մելիքսեթ Պողոսյանն ադրբեջանցիների ձեռքից առգրավված թուրքական ինքնաձիգն անձամբ նվիրեց Վազգեն Սարգսյանին, և ահա այդ զենքը Սպարապետի թանգարանում է:
Մելիքսեթ Պողոսյանն այնուհետև ասաց. «Իմ ղեկավարած զորամասի հաջողություններով անչափ շատ էր ուրախանում Սպարապետը: Երբ Սիսիանի Նորավանում նշանակվեցի նորաստեղծ տանկային գումարտակի հրամանատար, ինձ խիստ հրահանգեց՝ շուտափույթ սովորել տանկ վարել և կարողանալ մարտական անվրեպ կրակով խոցել թիրախները: Կարճ ժամանակում Սպարապետի ներկայությամբ ոչ միայն անկաշկանդ տանկային մանևրներ էի կատարում և խոցում տանկային թիրախները, այլև ստուգումների ու զորավարժությունների արդյունքում՝ իմ հրամանատարությամբ գործող առանձին տանկային զորամասը մարտական պատրաստության բարձր գնահատականի արժանացավ: