ՍՅՈՒՆԻՔՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԸ
Աշխատանքային այցով Սյունիքում գտնվող՝ Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր հանդիպում է ունեցել մարզպետ Հունան Պողոսյանի հետ։
Դեսպանին ուղեկցում էին Երեւանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի ղեկավար, դեսպանատան խորհրդական Սերգեյ Ռիբինսկին եւ ՀՀ-ում ՌԴ առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են երկուստեք հարաբերությունները, մարզում դեսպանատան կողմից իրականացվող ծրագրերը, ռուս համայնքի գործունեությունը, ինչպես նաեւ համագործակցության հեռանկարները։
Սերգեյ Կոպիրկինին հետաքրքրում էին հատկապես տնտեսական զարգացման հետ կապված հարցեր ու այդ համատեքստում, մասնավորապես, Սյունիքի հնարավորությունները՝ որպես Իրանին սահմանակից մարզ։
Պատասխանելով հարցերին՝ Հունան Պողոսյանը մանրամասնորեն ներկայացրեց Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու շուրջ ստեղծված ներկա վիճակը, քանի որ այն ռուսական կողմի ուշադրության կենտրոնում է, ու նաեւ ռուս գործարարներն են դրանով հետաքրքրված։
Գործարար հարաբերությունների ու տնտեսական ծրագրերի իրագործման համար մարզն առավել մատչեի դարձնելու առումով ռուս դիվանագետին հետաքրքրում էին Սյունիքում ճանապարհաշինության ընթացքն ու նոր շրջանցիկ ուղիների կառուցման իրատեսական հնարավորությունները, ինչպես նաեւ այստեղ փոքր ավիացիայի զարգացման հեռանկարը։
Զրույց ծավալվեց նաեւ մարզում ռուսական ներդրումով տնտեսվարող կազմակերպություների մասին։
Հյուրերը հետաքրքրվեցին Սյունիքի դպրոցներում ռուսալեզու դասարանների առկայությամբ եւ առհասարակ, ռուսերենի դասավանդման դրվածքով։