Սյունիքի մարզի բարիքները ներկայացվեցին գորիսյան փառատոնում
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կարմիր կտուրների քաղաք Գորիսը խորհրդանշող ուտեստները, խմիչքները, ձեռագործ աշխատանքները ներկայացվեցին  «Գորիսյան փառատոն»-ում: Այն անցկացվեց նոյեմբերի 23-ին Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում «Գորիսը` 2018 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջպետական ծրագրի եզրափակիչ միջոցառումների շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հյուրերին տան տերերը  դիմավորեցին  երգ ու պարով, նկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսով և բարձր տրամադրությամբ:
«Գորիս համայնքի Խնձորեսկ գյուղից ենք: Մեր տաղավարում ներկայացնում ենք հայկական ամենահետաքրքիր ուտեստներից մեկը` խաշիլը, որը նույն աղանձն է: Այն մատուցվում է յուղով ու թանով: Դրա պատրաստման ձևը մեզ է փոխանցվել մեր տատիկներից:  Ունենք նաև գաթա, հալվա, թթու, նապաստակի միս, օղի, մեր մարզում արտադրված գազավորված ըմպելիք: Սիրով հյուրասիրում ենք բոլոր ներկաներին` նրանց ծանոթացնելով մեր սիրելի ուտեստներին»,-ասաց 11-ամյա Սյունե Գևորգյանը:
Գորիսի կանանց զարգացման Ռեսուրս կենտրոն հիմնադրամի ներկայացուցիչ  Տաթևիկ Հայրապետյանը, որը աշխատում էր  հաստոցով, նշեց, որ դրա միջոցով կտորներ է գործում, իսկ  կտորներից պատրաստվում են պայուսակներ, բարձեր, գորգեր և այլ  կեցության համար անհրաժեշտ պարագաներ: «Բամբակյա և բրդյա թելեր են, որոնցից ստացած գործերը մեծամասամբ ներկայացնում ենք տարբեր ցուցահանդեսների ընթացքում և պետք է փաստեմ, որ դրանք հատկապես հետաքրքրում են օտարերկրացիներին»,-պատմեց նա:
Գորիսի Գ. Պարոնյանի անվան արվեստի դպրոցի ներկայացուցիչները փառատոնին ներկայացնում էին թթի օղի, որի շշի վրա գունավոր նկարներ էին պատկերված: «Արվեստի դպրոցի երեխաների ձեռքի աշխատանքն է շշերի վրա:  Վաճառված օղու ողջ հասույթը տրամադրվելու է հենց այդ դպրոցի երեխաներին»,-ընդգծեցին նրանք: