Սյունիքի մարզի Վերիշեն բնակավայրում մեկնարկվեց «Համայնքի տնտեսական զարգացում՝ բրդի մշակման արժեշղթայի ընդլայնմամբ» նախաձեռնությունը
21.02.2020 15:54
2020թ փետրվար ամսից Սյունիքի մարզի Վերիշեն բնակավայրում մեկնարկվեց "Համայնքի տնտեսական զարգացում՝ բրդի մշակման արժեշղթայի ընդլայնմամբ" նախաձեռնությունը, որը ֆինանսավորվում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության՝ «Պահպանվող տարածքների աջակցության ծրագիր»- Հայաստան ծրագրի կողմից։
«Գորիսի Զարգացման Կենտրոն» ՀԿ -ն՝ Կանանց զարգացման «Ռեսուրս կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ մշակել են Սյունիքի մարզի Վերիշեն բնակավայրում բրդյա տեքստիլի և գորգարվեստի զարգացման նախաձեռնություն, որը կնպաստի բնակավայրում աշխատատեղերի ստեղծմանը և բրդի արժեշղթայի զարգացմանը՝ խթանելով բնակչության զբաղվածությունը և համայնքի տնտեսական մրցունակության բարձրացումը մարզում:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Վերիշեն պահպանվող տարածքի տնտեսական զարգացմանը՝ բրդի արժեշղթայի զարգացման միջոցով:
‼️Վերիշեն բնակավայրում կազմակերպությունները իրենց գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով կհիմնադրեն ձեռագործ տեքստիլ արտադրություն՝ ապահովելով եկամուտ վաստակելու հնարավորություններ բնակավայրի սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար: Արտադրամասը ունենալու է ջուլհակագործական և գորգագործական բաժիններ, որտեղ տեղացի կանայք կհմտանան այս արհեստների մեջ և աշխատանքի կանցնեն արտադրամասում: Այն հնարավորություն կտա նաև տասնյակ ուսանողների, երիտասարդների և աշակերտների իրենց արտադրական պրակտիկան անցկացնելու և հմտանալու նոր արհեստների ուսուցման մեջ:
‼️Ծրագրին իր մեծ աջակցությունն է ցուցաբերում Գորիսի համայնքապետարանը, որն անհատույց օգտագործման բարեկարգ տարածք է տրամադրել կազմակերպություններին՝ արտադրությունը կազմակերպելու համար: