Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նստավայրերը շրջափակված են
«Սյունյաց երկիր» թերթի ներկայացուցիչներն առավոտվանից գտնվում են Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի եւ նրա տարածաշրջանային նստավայրերի մոտ:
Ժամը 9-ի դրությամբ Կապանում՝ դատարանի մուտքի մոտ, հավաքվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մոտ 50 ակտիվիստ:Դատավորները ժամը 9-ի դրությամբ չէին մտել դատարանի շենք:
Դեռեւս պարզ չէ՝ նախապես նշանակված դատական նիստերը տեղի՞ կունենան, թե՞ ոչ:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրի մոտ հավաքվածների թիվը ժամը 9-ի դրությամբ հասնում էր մոտ երկու տասնյակի. նրանք «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության տեղական կառույցի ներկայացուցիչներ են:
Այնտեղ են «Իմ քայլը» դաշինքից ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Կարապետյանն ու Արմեն Խաչատրյանը:
Դատավոր Մուրադ Հովակիմյանը չի մտել դատարանի շենք, եւ, ըստ որոշ տեղեկությունների, ժամը 12-ին հանդես կգա հայտարարությամբ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մոտ 15 անդամ շրջափակել են Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Մեղրու նստավայրը:
Այնտեղ նույնպես աշխատողները չեն փորձել մտնել աշխատավայր:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Սիսիանի նստավայրի մոտ  ժամը 9-ի դրությամբ հավաքվել էին մոտ երեսուն «Ք.Պ.» -ականներ:
Մեզ հաջողվեց հեռախոսազրույց ունենալ Սիսիանի տարածաշրջանի դատավոր Իգնատ Բեգլարյանի հետ, ով չէր գտնվում դատարանի նստավայրի ներսում եւ մասնավորապես ասաց. «Ես չեմ պատրաստվում մեկնաբանել հանրապետության վարչապետի՝ դատարանները շրջափակելու կոչ-հորդորը, չեմ էլ փորձում մտնել դատարանի շենք, որը կարող է անհարկի կոնֆլիկտների տեղիք տալ, ի վերջո դա մեկ անձի դեմ ուղղված քայլ չէ…»:
Իգնատ Բեգլարյանի տեղեկացմամբ՝ Սիսիանում այսօր դատական նիստեր նշանակված չեն, եւ առայժմ խոսք չի կարող լինել դատական նիստերի ձախողման կամ հետաձգման մասին:
Բոլոր դատական շենքերի մոտ հերթապահում են ոստիկանները, շտապ օգնության մեքենաները, ինչպես եւ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները:
Այս պահի դրությամբ իրավիճակը խաղաղ ընթացքի մեջ է, կոնֆլիկտներ չեն գրանցվել:
Դատարանները շրջափակելուց բացի դատարանների մերձակայքում հավաքված են նաեւ տեղ-տեղ խմբված թամաշա անողները: