Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանն այցելել է Գորիսի պետական քոլեջ
Փետրվարի 18-ին Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանն այցելեց Գորիսի պետական քոլեջ:
Տնօրեն Կարեն Լազարյանի ուղեկցությամբ նա շրջեց կրթօջախում՝ ծանոթանալով շենքային պայմաններին, ներկայումս ընթացող նորոգման աշխատանքներին, հագեցվածությանը, առաջարկվող կրթական ծրագրերին ու տարբեր մասնագիտացումներ ապահովող հնարավորություններին, ինչպես նաեւ գրանցած հաջողություններին ու առաջիկա անելիքներին։
Գորիսի պետական քոլեջում ընթացիկ ուսումնական տարում 149 ուսանող է սովորում: Կրթօջախն ունի 63 աշխատող (դասախոսական կազմը՝ 43 հոգի)։ Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով 6 մասնագիտություն ունի (նաեւ՝ հեռակա), որից 5-ն է գործում, մեկում ընդունելություն չի եղել, իսկ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կրթական ծրագրով՝ 11 մասնագիտություն, որից 4-ն է գործում։
Մարզպետը հանդիպում ունեցավ ու զրուցեց նաեւ քոլեջի դասախոսների եւ ուսանողների հետ, լսեց նրանց բարձրացրած խնդիրներն ու պատասխանեց հարցերին։
Տարեգրության սրահում Հունան Պողոսյանը ծանոթացավ կրթօջախի 100-ամյա արգասաբեր ուղուն:
Տարածաշրջանի հնագույն այդ կրթօջախը տասնամյակներ շարունակ կադրերի պատրաստման դարբնոց է եղել ոչ միայն Սյունիքի, Վայոց ձորի, այլեւ Արցախի դպրոցների, տնտեսական, հոգեւոր-մշակութային եւ պետական կառավարման ոլորտների համար:
Այդ կրթօջախում են կրթություն ստացել արձակագիրներ Սերո Խանզադյանը, Սուրեն Այվազյանը, բազմաթիվ մեծանուն գիտնականներ ու ազգային գործիչներ:
Կրթօջախի հետ է կապված նաեւ Ամենայն հայոց գուսան Աշոտի կենսագրությունը:
Այցի արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն, որի համաձայն կրթօջախի հիմնախնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ մարզպետարան կներկայացվի տեղեկանք, որն էլ կդառնա քննարկման առարկա պատկան մարմինների հետ:
Այցի ընթացքում մարզպետին ուղեկցում էին նաեւ Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մենուա Հովսեփյանը եւ մարզպետի օգնական Արտյոմ Իվանյանը։