Սյունիքի մարզպետի ապօրինությունների դեմ՝ դատական հայցեր
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018թ. մարտի 12-ին վարույթ է ընդունել Լիլիթ Առաքելյանի հայցադիմումն ընդդեմ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանի:
Սյունիք գյուղի միջնակարգ դպրոցի տնօրենը պահանջում է վերացնել (անվավեր ճանաչել) «Սյունիքի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականություններից իրեն ազատելու մասին մարզպետի 2018թ. հունվարի 23-ի անհիմն եւ ապօրինի կարգադրությունը: Հայցվորը պահանջել է նաեւ Վահե Հակոբյանից բռնագանձել պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար իր միջին աշխատավարձը, ինչպես եւ փոխհատուցել իրեն հասցված բարոյական վնասը:
Դատաքննությունը տեղի կունենա 2018թ. մայիսի 3-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Մեղրու նստավայրում՝ դատավոր Ժաննա Ասատրյանի նախագահությամբ:
Ընդդեմ Վահե Հակոբյանի հայց է ներկայացրել նաեւ Ռուբեն Զաքարյանը, ով երկու անգամ օրինական ճանապարհով ու արժանապատվորեն հաղթել է Դարբասի միջնակարգ դպրոցի տնօրենի թափուր տեղի համար հայտարարված մրցույթում, բայց գործող մարզպետը քմահաճորեն հրաժարվել է ենթարկվել Հայաստանի Հանրապետության օրենքներին եւ սահմանված կարգով աշխատանքային պայմանագիր կնքել հաղթած տնօրենի հետ:
Ռուբեն Զաքարյանը պահանջում է պարտավորեցնել Սյունիքի մարզպետին՝ իր հետ կնքելու աշխատանքային պայմանագիր հինգ տարի ժամանակով՝ հիմք ընդունելով «Դարբասի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի թափուր տեղի համար հայտարարված մրցույթի արդյունքները:
ՀՀ վարչական դատարանը Ռուբեն Զաքարյանի հայցադիմումը վարույթ է ընդունել 2018թ. փետրվարի 27-ին:
Դատական նիստը տեղի կունենա 2018թ. ապրիլի 12-ին՝ ՀՀ վարչական դատարանի Կապանի նստավայրում:
Դատաքննությունը տեղի կունենա դատավոր Հասմիկ Հովհաննիսյանի նախագահությամբ:
Երկու դեպքում էլ դատական նիստին իբրեւ պատասխանող հրավիրվել է Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը: