Սյունիքի մի խումբ պատանիներ եւ աղջիկներ անդամագրվեցին ԵԿՄ-ին՝ երդում տալով Գարեգին Նժդեհի եւ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանների մոտ
Ապրիլի 16-ին Կապանի Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրում տեղի ունեցավ ԵԿՄ երրորդ սերնդի շարքերն ընդունելու արարողություն, որին ներկա էին Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը, ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը, Կապան համայնքի ղեկավար Գեւորգ Փարսյանը, ԵԿՄ Գորիսի եւ Կապանի մասնաճյուղի նախագահները, ազատամարտիկներ, պատանի երկրապահներ․․․
Հնչեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, ներկայացվեց ԵԿՄ պատմությունը, Հայաստանի ու Արցախի պաշտպանության գործում այդ կառույցի անգնահատելի դերն ու կառույցի հավերժ նախագահ Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի պատգամը՝ երկիրը զենքով պահելու յուրաքանչյուր սերնդի պարտքի ու պատվի մասին։
Հնչեցին հայրենասիրական երգեր ու բանաստեղծություններ։
Հանդիսության գեղարվեստական մասի ավարտից հետո ներկաներն այցելեցին Բաղաբուրջի հուշահամալիր. հպարտությունն ու դեռ թարմ վերքի ցավը նրանք արտահայտեցին Արցախյան պատերազմներում նահատակված բոլոր հերոսների շիրմաքարերին ծաղիկներ խոնարհելով։
Կապանի ու Գորիսի պատանի երկրապահների հանդիսավոր երդմնակալությունը տեղի ունեցավ Սպարապետի կիսանդրու առջեւ։
Պատանիներն ու աղջիկները հանդիսավոր կերպով երդվեցին անվերապահորեն կատարել իրենց տրված հրամանները եւ, եթե հարկ լինի, չխնայել կյանքը...
Երդմնակալության ավարտից հետո տեղի ունեցավ պարգեւատրման արարողություն ԵԿՄ «Անդրանիկ Օզանյան» եւ «Դրաստամատ Կանայան» մեդալներով պարգեւատրվեցին Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից մի խումբ ազատամարտիկներ։
Արարողությունը եզրափակվեց Սյունիքի մարզպետ եւ ԵԿՄ Սյունիքի կառույցի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանի ելույթով. նա արժեւորեց ու շեշտեց ԵԿՄ-ի դերը թե՛ բանակաշինության, թե՛ Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործում։
Մելիքսեթ Պողոսյանը նաեւ համախմբաման կոչ արեց՝ միասնականությունը համարելով հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակից  դուրս գալու միակ ողջամիտ ելքը։