Սյունիքի տարածքով անցնող միջպետական ճանապարհներ. դասեր քաղելու ժամանակը
Մարտի երկրորդ կեսին Սյունիքում տեղացած առատ ձյունն իսկական փորձություն էր տարածաշրջանի ճանապարհների համար:
«Սյունյաց երկիրն» ուշադրությամբ հետևում էր այդ օրերի զարգացումներին և պարբերաբար հանդես գալիս հրապարակումներով:
Առավել կարևորվում էր Մ-2 մայրուղուն փոխարինող Շինուհայրի խաչմերուկ-Տաթև-Աղվանի–Կապան ճանապարհը, որտեղ ծանր կացություն էր ստեղծվել հատկապես մարտի 18-ից 26-ը:
Նշված մայրուղին այդ օրերին դժվար  անցանելի կամ գրեթե անանցանելի էր  բեռնատար ու  կցորդով մեքենաների համար:
Եվ, այդուհանդերձ, մայրուղով կարողանում էին երթևեկել առանձին մարդատար մեքենաներ, ինչպես և որոշ բեռնատարներ. ըստ մեր դիտարկումների՝ մարտի 18-ից 25-ը՝ մոտ 135 բեռնատար էր կարողացել հաղթահարել դժվարությունները :
Կապան – Աղվանի - Տաթև - Շինուհայրի խաչմերուկ մայրուղին լիովին անցանելի դարձավ մարտի 26-ին:
Այդ օրը, մեր խմբագրության  ունեցած տեղեկությունների համաձայն, Կապանից դեպի Տաթև է շարժվել մարզկենտրոնի արևելյան մատույցներում շրջափակված մոտ 180 մեքենա, իսկ Շինուհայրի խաչմերուկից դեպի Կապան ( Տաթև- Աղվանի մայրուղով) ՝ 200 մեքենա:
Հիմա գարունն իր իրավունքերի մեջ է: Եվ ուրեմն ժամանակն  է հետադարձ հայացք ձգելու այդ օրերին և դասեր քաղելու մարտի 18-ից 26-ը Սյունիքի միջպետական ճանապարհներին ստեղծված խայտառակ  վիճակից, որպեսզի ապագայում ու երբեք նման կացության մեջ այլևս չհայտնվենք:
Իհարկե, այդ օրերին իրենց գործն էին կատարում և՛ Կապանի, և՛ Գորիսի ճանապարհաշինարարները, որոնց տնօրինության ներքո է նշված մայրուղու ձմեռային պահպանությունը:
Բայց ականատեսներն առանձնակի դրվատանքով են խոսում Ազատ Գասպարյանի գլխավորած Մեղրու ճանապարհաշինական ընկերության մասին, որի մի ջոկատ՝ արդիական մեքենաներով ու փորձառու մասնագետներով (Հովհաննես Սարգսյանի ղեկավարությամբ) օգնության էր հասել  Կապան-Տաթև մայրուղում շրջափակված մեքենաներին՝ հիմնովին փրկելով դրությունը:
Շինուհայր-Տաթև-Կապան մայրուղում ստեղծված արտակարգ իրավիճակում նվիրական աշխատանք էր կատարում  Ճանապարհային ոստիկանության 2-րդ սպայական ջոկատի 6-րդ սպայական վաշտի 2-րդ սպայական դասակը՝ գլխավորությամբ դասակի հրամանատար, ոստիկանության փոխգնդապետ  Արմեն Սարգսյանի: Առանց ճանապարհային ոստիկանների շուրջօրյա և խելամիտ գործունեության իրավիճակը կվերածվեր իսկական խառնաշփոթի: