«Սյունյաց երկիր» թերթի կայքում (8 օգոստոսի 2013թ.), ապա եւ թերթի տպագիր տարբերակում (3 սեպտեմբերի 2013թ.) հրապարակված «Թշվառականը» հոդվածը շուտով քննարկման առարկա կդառնա ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում
17.10.2013 15:01
«Սյունյաց երկիր» թերթի կայքում (8 օգոստոսի 2013թ.), ապա եւ թերթի տպագիր տարբերակում (3 սեպտեմբերի 2013թ.) հրապարակված «Թշվառականը» հոդվածը շուտով քննարկման առարկա կդառնա ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Կապան քաղաքի բնակիչ Գագիկ Ղահրամանյանը, ով հայցվորն է, կարծում է, թե հոդվածի թիրախն ինքն է եւ հոդվածն իր մասին է, թեեւ հոդվածում որեւէ կոնկրետ անուն չի նշվում: Թերթի շուրջ տեղի ունեցող այս իրադարձության մասին ընթերցողին լիարժեք եւ ամբողջական տեղեկատվություն տալու նպատակով խմբագրությունը որոշել է լրագրի հերթական համարներից մեկում վերահրատարակել «Թշվառականը» հոդվածը, ինչպես եւ Գագիկ Ղահրամանյանի հայցի` «Հայցի էության նկարագրությունը» եւ «Հայցապահանջը հաստատող ապացույցները եւ հանգամանքները, որոնց վրա հիմնված է հայցը» հատվածները, ինչպես եւ հոդվածի հեղինակ Սամվել Ալեքսանյանի պատասխան խոսքը` հղած Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անահիտ Թումանյանին: Եթե դատավորը չթույլատրի այդ հրապարակումները կատարել մինչդատական փուլում, ապա դրանք կհրապարակվեն հետդատական շրջանում: