«Սյունյաց երկիրը» 2018-ին հրաժեշտ տվեց Աստծո փառքի կապանյան տաճարում, որ կոչվում է Վահանավանք կամ Հովհաննավանք
Դեկտեմբերի 28-ին «Սյունյաց երկրի» խմբագրակազմի ներկայացուցիչներն այցելեցին Վահանավանք՝ այդկերպ հրաժեշտ տալու անցնող տարուն, ինչպես նախորդ թվականներին:
Վահանավանքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եւ Սուրբ Աստվածածին կրկնահարկ եկեղեցիներում մեր հաճոյական խունկը վառեցինք առ Աստված:
Հիշեցինք հայոց 360 թվականին Վահանավանքը կառուցած Ձագիկյան իշխանական տոհմին եւ Ձագիկի որդի Վահան Նախաշինողին, ով հանգչում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու գավիթում:
Հիշեցինք սյունեցի սրբերին՝ Հովհան Որոտնեցուն, Գրիգոր Տաթեւացուն եւ Մովսես Խոտանանցուն ու խնդրեցինք նրանց՝ երկնային թագավորությունից այսուհետ եւս հովանի լինել Սյունյաց աշխարհին, մեր լեռնաշխարհի մարդկանց:
Մենք հեռացանք Վահանավանքից՝ հավատալով, որ Աստծո այդ տաճարը զորություն կբերի մեզ, հայոց պետական ընթացքին եւ օգնական ու զորավիգ կլինի վարանման ու տարակույսի մատնված հոգիներին: