«Սյունյաց երկիրը» կդառնա 20 տարեկան. լուսանկարներ խմբագրության արխիվից
2011 թ. սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 1-ը Մեղրիում անցկացվեցին հայ-իրանական բարեկամության օրեր՝ նվիրված Հայաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև վերահաստատված բարեկամության 20-ամյակին:
Հայ-իրանական բարեկամության օրերը մեկնարկեցին Մեղրու մաքսային կետում: Իրանական պատվիրակությանն աղ ու հացով դիմավորեցին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը և ուրիշներ:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատվիրակությունը ղեկավարում էր ԻԻՀ մշակույթի փոխնախարար Համիդ Շահաբադին:
Սեպտեմբերի 30-ին Մեղրու մշակույթի պալատում տեղի ունեցավ հայկական և իրանական գեղանկարչության, ժողարվեստի ցուցահանդես, ցուցադրվում էին երկու երկրի գեղանկարիչների ստեղծագործությունները:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել էին նաև հայ ու պարսիկ գրողների գրքերը, որոնք նվիրվեցին Մեղրու համայնքային գրադարանին և հանրակրթական դպրոցներին:
Հոկտեմբերի 1-ին բացվեց հայ-իրանական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշաքարը:
Այնուհետև հյուրերն այցելեցին քաղաքի մշակույթի պալատ ու մասնակից եղան «Հայ-իրանական գրական կամուրջներ» միջոցառմանը, որը սկսվեց իրանցի երաժիշտների համերգով: Համերգային ծրագիրն ունկնդրելուց հետո ելույթ ունեցան Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը, բանաստեղծ Գագիկ Դավթյանը, ԻԻՀ մշակույթի նախարարության արվեստի վարչության պետ Իսա Քեշավարձը: