«Սյունյաց երկիրը» Սյունիքի միջնակարգ դպրոցում էր
Սյունիքի միջնակարգ դպրոցի 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ դասարանների աշակերտների համար կազմակերպվել էր մասնագիտական կողմնորոշման դաս։ Մասնագիտությունը, որին պիտի ծանոթանային աշակերտները՝ լրագրությունն էր։
Լրագրություն մասնագիտության դրական կողմերն ու դժվարություններն աշակերտներին ներկայացնելու պատասխանատու պարտականությունը ստանձնել էր «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմը՝ մասնագիտական կրթական աջակցությունների գծով փոխտնօրեն Արմինե Վեզիրյանի հրավերով։
Դասաժամի սկզբում Վահրամ Օրբելյանը ներկայացրեց լրագրության կրած փոփոխությունները, որոնց հանդիպել է ինքն իր երկարամյա գործունեության ընթացքում։ Վահրամ Օրբելյանը կարեւորեց տպագիր մամուլ ընթերցելը, հորդորեց երեխաներին ծանոթանալ ներկայիս մանկապատանեկան ամսագրերին, կարդալ ու շատ կարդալ, քանի որ միայն կարդալով է հնարավոր ունենալ սեփական աշխարհայացք։
Աշակերտներին հետաքրքրում էին պահանջները, որոնց պիտի համապատասխանի լրագրողը։ Նրանք մեծ հետաքրքրությամբ եւ ուշադրությամբ էին լսում խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանին, ով ի պատասխան նրանց հարցերի, ներկայացնում էր  դժվարությունները, որոնց բախվել է հենց ինքը։
Դպրոցահասակներն ուզում էին իմանալ, թե ինչո՞ւ ենք ընտրել հենց լրագրողի մասնագիտությունը, թե ի՞նչ է տալիս մեզ լրագրությունը եւ եթե նորից ընտրելու հնարավորություն ունենանք, մասնագիտական նույն ուղի՞ն կընտրենք արդյոք։ Նրանց ներկայացրի "Ֆրանս 3" հեռուստաընկերության լրագրողի պատասխանը, որն ինձ ուղղորդել էր դառնալ լրագրող․ «Սա մասնագիտություն է, որը քեզ թույլ է տալիս դառնալ այնքան հայտնի, որքան ցանկանում ես»։
Հանդիպման ավարտին, խմբագրի առաջարկով, բոլորով երգեցինք «Նժդեհի երգը»։