Դեռևս 2018 թ. հունիսին Սյունիքի մարզպետի պաշտոնից ազատված Վահե Հակոբյանը շարունակում է մնալ սյունեցիների հիշողության մեջ՝ իբրև դատական գործընթացների անմրցելի չեմպիոն...
Հիմա դժվար է թվարկել, թե քանի գործով էր և է հայցվոր, քանի գործով՝ պատասխանող...
Բայց, որ ուշագրավ է, բոլոր գործերով պարտվում է անընդմեջ: Պարտվում էր նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նժույգի վրա էր:
«Սյունյաց երկրի» դեմ ներկայացված տիեզերական քանակությամբ հայցադիմումների մի մասի հեղինակը նույնպես ինքն է: Այդ գործերի մասին ժամանակին և քանիցս հանգամանալից տեղեկություններ ենք ներկայացրել ընթերցողին:
Մինչև հիմա ներկայացվածը, սակայն, ամբողջը չէ:
Կա նաև մեկ այլ գործ՝ ՍԴ2/0386/02/17...
Վեճի թեման «Սյունյաց երկրի» կայքում հրապարակված հոդվածն էր՝ «Վահե Հակոբյանը ստել է. հայտարարագրում նշված տեղեկությունները եւ  նրա ֆինանսական հոսքերն իրար չեն համընկնում, ինչը վկայում է հնարավոր կոռուպցիայի առկայության մասին» վերնագրով:
Հրապարակվել է 2017-ի սեպտեմբերի 19-ին, հեղինակը Արթուր Օրբելյանն է:
Դեռևս 2017 թ. նոյեմբերի 1-ին Վահե Ա. Հակոբյանը հայցադիմում է ներկայացրել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ Արթուր Օրբելյանի և «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊ ընկերության, որ հիմնադիրն է «Սյունյաց երկիր» պարբերականի:
Դատական այդ գործընթացը տևել է չորս տարուց ավելի ժամանակ...
Չորս դատավոր է փոխվել այդ ընթացքում, և միայն հինգերորդ դատավորն է 2021 թ. դեկտեմբերի 16-ին վճիռ կայացրել:
Ի դեպ, Վահե Ա. Հակոբյանը խնդրել էր դատարանին՝ պատասխանողից (հօգուտ իրեն)  բռնագանձել 2 մլն 644 հազար դրամ: Մինչդեռ...
Դատարանը վճռել է՝  «Վահե Հակոբյանի հայցն ընդդեմ պատասխանող Արթուր Օրբելյանի, երրորդ անձ «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊ ընկերության՝ զրպարտության միջոցով պատվին եւ արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման եւ հերքման պարտավորեցնելու պահանջի մասին, մերժել՝ անհիմն լինելու հիմքով»:
Այնուհետև՝ «Վահե Հակոբյանի հայցն ընդդեմ պատասխանող Արթուր Օրբելյանի, երրորդ անձ «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊ ընկերության՝ վիրավորանքի համար հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել պարտավորեցնելու պահանջի մասին, մերժել հայցային վաղեմության ժամկետը լրանալու հիմքով»:
Ահա այսպիսի ավարտ է ունեցել Վահե Ա. Հակոբյանի հերթական դատական հայցն առաջին ատյանի դատարանում: