Հավատավոր սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին յուր հավատացյալ ողջ հոտով այսօր նշում է մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Ս. Հարության տոնը: Տոն, երբ մենք ուրախությամբ լսում ենք Հարություն առած Տիրոջ պատմությունները, թե ինչպես է Նա ողջունում Մարիամ Մագդաղենացուն և մյուս Մարիամին, հորդորում Թովմասին հավատալու, Պետրոսին պատգամում է հովվելու իր հոտը, բացում սուրբ գրությունները և հաց է կտրում Էմմավուսի վերնատանը, բանում է առաքյալների աչքերը և ուղարկում նրանց աշխարհում Քրիստոսի անունն ու Աստծո խոսքը տարածելու և աշխարհի փրկության Ավետարանը քարոզելու:
Տոնելով Զատիկը՝ Եկեղեցին մեզ հիշեցնում է, որ ինչպես Աստծո Գառը, իր վրա վերցնելով մարդկային ցեղի ողջ մեղքը, կամովին մահն ընդունելով և իր արյունը հեղելով մարդկության փրկության համար, հրաշափառ կերպով հարություն առավ՝ մարդկությանը նվիրելով հավիտենական կյանքը ժառանգելու երկնային շնորհը, այնպես էլ մենք, մաքրելով, դեն նետելով հին մարդուն, նոր արարած դառնանք՝ զատված մեր մեղքերից և արժանի հավիտենական կյանքի:
Տոնելով Զատիկը՝ Եկեղեցին մեզ կոչ է անում ապրել խաղաղության, սիրո, ամենայն բարեպաշտության և մաքրաբարոյության մեջ, ջանասիրաբար աշխատել՝ ծառայելու ուրիշներին, որպեսզի մեր իսկ հարության օրը մենք արժանի լինենք հավերժական ուրախությանը։ Հարություն առած Տեր, հանուն որի փառք, պատիվ և երկրպագություն Հորն ու Սուրբ Հոգուն հավիտյանս հավիտենից:
Տոնելով Զատիկը՝ Եկեղեցին մեզ ոգեշնչում է լինել տոկուն՝ քաջությամբ և նվիրումով աշխատելով մեր փրկության համար, որովհետև աշխարհի ողջ չարությունն ու վիշտը, ատելությունն ու մահը հաղթահարվել են Քրիստոսի հարության զորությամբ, քանի որ Նա հաղթել է չարին:
Ուստի, սիրելինե՛րս, երախտագիտությամբ այն ամենի, ինչ Աստված արել է մեզ համար Քրիստոսի միջոցով, նվիրվենք Հորը, բարեպաշտ կյանքով, Ավետարանին մնայուն հավատարմությամբ ուժեղանանք և Քրիստոսի հարության կենարար զորությամբ լուսավորենք ապագայատեսիլ մեր հույսերը՝ յուրաքանչյուրիս գործուն մասնակցությամբ վաստակելու հաղթանակած կյանքով հարազա՛տ բնօրրանում ապրելու մեր իրավունքը: