Սիրելի հավատացյա՛լ զավակներ
2023 թվականի վերջին օրն է: Տարեմուտին, երբ մի քանի ժամ է մեզ բաժանում նոր տարուց, խորհելով անցնող 365 օրերի մասին՝ իմ աչքերի առջև մեկը մյուսի հետևից շարվում են սահմռկեցուցիչ պատկերներն այն աղետների, որոնց ստիպված եղավ բախվել մեր ժողովուրդը: Եվ չնայած այդ արհավիրքներին ու փորձություններին՝ ես իմ մեջ ուժ եմ գտնում Հովհան Ոսկեբերանի պես ասելու. «Փա՜ռք քեզ Աստուած, փա՜ռք քեզ. յաղագս ամենայնի Տէր. փա՜ռք քեզ»։ Այս խոսքերն օգնում են հիշելու, որ երջանկության ու տխրության, բախտավորության ու դժբախտության, հաջողության ու անհաջողության թելերով հյուսված մեր կյանքում մենք պարտավոր են մնալ զգոն, լինել արթուն կենսընթացի «մակընթացությունների» և մանավանդ «տեղատվությունների» ընթացքում, որպեսզի դժվարություններին բախվելիս չտրվենք հոռետեսությանը կամ չըմբոստանանք մեր Երկնային Հոր դեմ:
Սիրելինե՛րս, մեր գոյությանը փորձության ենթարկած աղետների և անորոշության ջրերի միջով դեպի նոր տարի նավարկելիս թող մեր կողմնացույցը լինի Հովհան Ոսկեբերանի խոսքերում արտահայտված երախտագիտությունը։ Թող այն մեզ առաջնորդի առջևում սպասվող մարտահրավերների միջով անցնելիս՝ հիշեցնելով, որ նույնիսկ ամենամութ ժամերին կա աստվածային լույս, որը լուսավորում է մեր ճանապարհը: Թող 2023 թվականին քաղված դասերը դառնան հիմք միասնությամբ, կարեկցանքով և անսասան հավատքով նշանավորվող ապագայի կերտման համար:
Կյանքի այս նոր գլուխը սկսելով, որի կիզակետում թե՛ Ամանորի, թե՛ Սուրբ Ծննդի նորոգության գաղափարն է՝ եկեք թարմացնենք հավատարմությունը մեր ազգային և հոգևոր սկզբունքներին և աղոթենք, որ Աստվածորդու սերը լուսավորի բոլորիս սրտերը՝ բերելով խաղաղություն, ուրախություն և անսահման ուժ՝ մեր ֆիզիկական, մտավոր և հոգևոր բարեկեցությունը սնուցելու և մեզ արդարության ճանապարհով առաջնորդելու համար:
Ամենաջերմ մաղթանքներով՝ ուրախ Ամանոր և օրհնյալ Սուրբ Ծնունդ: