«Թե՛ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագիրը չեն կարող տարածվել Արցախի կարգավիճակի վրա». Դ. Բաբայան
Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ հարևանների հետ հարաբերությունները պետք է շտկվեն, սակայն կան կարմիր գծեր, որոնք չպետք է խախտվեն:
«Հարևանների հետ հարաբերությունները պետք է շտկվեն, սակայն կան կարմիր գծեր, որոնք չպետք է խախտվեն: Մենք բազմաթիվ անգամ ասել ենք, որ թե՛ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի բանակցությունները չեն կարող տարածվել Արցախի կարգավիճակի և նրա հետագա ճակատագրի վրա, որովհետև Ադրբեջանի կազմում ոչ մի կարգավիճակ չի կարող ապահովել Արցախի իրավունքները, ազատությունն ու ապագան:
Արտաքին քաղաքականության մեջ շատ կարևոր են կարմիր գծերը, որոնց հատումն անխուսափելիորեն կարող է աղետի հանգեցնել: Սա հատկապես կարևոր է այն երկրների համար, որոնք գտնվում են իրենց պատմության վճռորոշ փուլերում: Սկզբունքայնության և արժեքային բաղադրիչների բացակայությունը պետությանն ու ժողովրդին զրկում է աշխարհաքաղաքական ինքնավարությունից ու յուրահատկությունից»,- ԳԱԼԱ-ի հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ եթե խոսում ենք պետությունների հարաբերությունների փոխշահավետ զարգացման մասին, ապա վերջնագրերի տոնայնությունը և այդ փիլիսոփայությունն անընդունելի է:
«Ադրբեջանը վաղուց շրջանառության մեջ է դրել «Զանգեզուր» հասկացությունը, մեզ համար չկա նման հասկացություն: Ադրբեջանը բարձրաձայնում է, որ կա ՚Արևմտյան Զանգեզուր» հասկացությունը, որն օկուպացված է Հայաստանի կողմից: Դա մի մեծ տարածք է Գեղարքունիքի հարավային շրջաններով՝ Սևանա լիճ, Վայոց ձոր, Սյունիքի մարզ:
Եթե մենք ճիշտ աշխատենք, նրանց այդ թեզերը այդպես կմնան հայտարարությունների մակարդակում:
Ագրեսորի ախորժակն ավելի է բացվում, երբ նրա վերջնագրերը ընդունվում են, մենք երբեք չպետք է մոռանանք, թե ում հետ գործ ունենք: Պիտի մարդ աննորմալ լինի, որ խաղաղությունը չգերադասի պատերազմից, բայց այդ ձգտումը պետք է լինի իրատեսական, և այդ խաղաղության ձգտումը պետք է կիսի նաև Ադրբեջանը, և ես այդ տեսակետից չեմ տեսնում որևէ քայլ Ադրբեջանի կողմից: Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյացության քաղաքականությունը և շարունակում է իր ծավալապաշտական քայլերը»,- եզրափակեց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը: